Pirmas sniegas tarsi priminimas, kad jau pats metas pradėti rengti laistymo sistemą (tiek lašelinę, tiek su purkštukais) žiemai. Sistemą sudarantys komponentai: vožtuvai, filtrai, vamzdžiai, žarnos ir kitos įvairios plastikinės detalės gali labai lengvai sprogti, jei jose bus likęs vanduo ir jis ims šalti. O bet koks remontas ar detalių keitimas – papildomos išlaidos, kurių nė vienas nenorime. Beje, laistymo sistemos parengimas žiemai tetrunka nuo 15 minučių iki valandos. Taigi, šis straipsnis – tai svarbiausi patarimai Jums, kaip iki pavasario išsaugoti nepažeistą laistymo sistemą.

Laistymo sistemos parengimo žiemai esmė – nutraukti vandens tiekimą  į sistemą ir išvalyti ją pačią nuo likusio joje vandens. Vienas iš būdų, jei kalbėtumėme apie nedideles laistymo sistemas, yra įdiegti automatinio nutekėjimo vožtuvus žemiausiame sistemos taške.

Nutekėjimo vožtuvų veikimas pakankamai efektyvus, tad papildomai valyti sistemos suspaustu oru (dar vienas būdas, bet tinkantis tik sistemoms su purkštukais) nebereikia. Beje, sistemos valymas suspaustu oru yra gana sudėtingas procesas, todėl, jei ketinate tai atlikti patys, pasikonsultuokite su specialistais, o jei yra galimybė, tiesiog patikėkite tai jiems. Pasirinkus netinkamą slėgį, per didelis oro srauto greitis gali pažeisti sistemos dalis.

Pašalinus iš sistemos ir jos dalių vandenį vienu ar kitu pasirinktu būdu, virš žemės esančias sistemos dalis reikėtų apkloti plėvele ar kuo šiltesniu, ypač, jei laukia itin šaltos žiemos. Svarbiausia pasirūpinti valdikliais, jeigu jie yra lauke arba nešildomoje patalpoje (pavyzdžiui šiltnamyje). Tokiuose vietose esančius valdiklius reikia demontuoti ir pasidėti į šiltą vietą. Taip išvengsite gedimų, kurie dažnai apkartina džiugias pavasario nuotaikos kuomet tenka juos keisti visiškai naujais.

Beje, dar vienas mūsų patarimas dėl lašelinės laistymo sistemos. Jei sistemoje buvo naudojamas švarus vanduo (be kalkių ir geležies) aukščiau išvardintų veiksmų visiškai pakaks pasirengimui žiemai. Bet jeigu ant sistemos dalių matote nuosėdas (baltos spalvos nuo kalkių, arba rudos – nuo geležies), sistemą patartina praplauti stipresniu rūgšties tirpalu (iki 5 proc.).Kai tai padarysite, galėsite būti tikri, kad savo sistemą parengėte žiemai ir galite ramiai laukti pavasario.

 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>