Praėjusiame straipsnyje užsiminėme, kad „Laistymo padėjėjas“ – laistymo sistemos – darbas gali būti dar labiau optimizuojamas šią sistemą automatizuojant. Tam reikalingi specialūs valdikliai. Jeigu pamenate, „Laistymo padėjėjas“ yra dviejų tipų: vienas jų veikia naudojant gravitaciją (rezervuaras su vandeniu yra pakeliamas mažiausiai vieną metrą nuo žemės), kitas naudoja slėgį (sistema yra pajungiama prie vandentiekio). Straipsnyje „„Laistymo padėjėjo“ optimizavimas automatizuojant: gravitaciniai valdikliai“ aptarėme gravitacinius valdiklius, o šį skiriame slėginiams valdikliams aptarti.

Kaip matysite, skirtingi valdikliai turi skirtingas galimybes, programų skaičių, skiriasi programavimo sudėtingumo lygis, pavyzdžiui, valdiklis „Orbit“ yra lengviau programuojamas, bet neturi tiek galimybių kiek valdiklis „Galcon“. Pagrindinis skirtumas tarp valdiklių „Galcon“ ir „Orbit“ yra:  1) valdiklį „Galcon“ galima užprogramuoti tiek pagal savaitės dienas, tiek  cikliškai, t. y. pagal algoritmą su vienodu laistymo laiku ir vienodais tarpais tarp laistymų, 2) valdiklis „Orbit“ programuojamas tik ciklais.

Jeigu reikia valdiklio slėginiu principu veikiančiam „Laistymo padėjėjui“, ypač paprastas yra elektroninis valdymo įrenginys „Orbit“ su dviem išėjimais. Šis valdiklis turi labai paprastą „trijų žingsnių“ programavimą, tereikia pasirinkti, kaip dažnai norite laistyti, kokia laistymo trukmė, nustatyti laistymo laiką, taip pat yra laistymo užlaikymo funkcija.  Šį valdiklį galima naudoti lauke, jis tvirtinamas prie vandens padavimo krano. Šio valdiklio specifika, kad jis  tinkamas tik šaltam vandeniui ir nėra atsparus šalčiui.  Daugiau apie šį įrenginį galite rasite paspaudę nuorodą čia.

Kitas slėginis laistymui (iš vandentiekio) tinkamas valdiklis yra elektroninis valdymo įrenginys „Orbit“ su vienu išėjimu. Šiam, kaip ir aukščiau aptartam valdikliui būdingas ypač paprastas „trijų žingsnių“ programavimas, tereikia nurodyti, kaip dažnai norite laistyti, kokia laistymo trukmė, nustatyti laistymo laiką, yra laistymo užlaikymo funkcija. Šis „Orbit“ valdiklis yra tvirtinamas prie vandens padavimo krano. Nors jis gali būti naudojamas lauke, jis nėra atsparus šalčiui ir yra tinkamas tik šaltam vandeniui. Daugiau informacijos apie šį valdiklį rasite čia.

Išskirtiniai yra kompanijos „Galcon“ sukurti valdikliai slėginiam laistymui, kurie yra valdomi per bluetooth sąsają. Vienas jų, valdiklis 9001BT, yra skirtas vienai zonai valdyti. Šis valdiklis  programuojamas ir jo laikmatis valdomas mobiliajame telefone ar planšetiniame kompiuteryje naudojant nemokamą programėlę. Programėlėje galima valdyti netgi kelis valdiklius, kiekvienam priskiriant norimą pavadinimą bei nuotrauką. Daugiau informacijos apie šį valdiklį rasite čia.

Kitas „Galcon“ valdiklis 9001D, kuris valdo vieną zoną, puikiai tinka šiltnamio ar daržo automatiniam laistymui. Skirtingai nuo aukščiau aptarto valdiklio, šis valdiklis turi ir rankinį paleidimą. Šis valdiklis leidžia suprogramuoti laistymo trukmę nuo 1 minutės iki 12 valandų, galimi net 4 startai per parą. Kaip ir valdiklyje 9001BT, taip ir šiame, galima nurodyti laistyti savaitinį ir ciklišką laistymo dažnį. Jog sistema veiktų dar efektyviau, galima prijungti lietaus daviklį. Daugiau informacijos apie šį valdiklį rasite čia.

Pabaigai norisi atkreipti dėmesį į dar vieną subtilų skirtumą. Valdikliai skirti slėginiam laistymui  (iš vandentiekio) visiškai netinka  gravitaciniam laistymui (iš pakelto rezervuaro) todėl, kad valdiklis veikia tinkamai  tik tada, kai  slėgis yra ne žemesnis nei 1 bar (10 metrų aukščio). Palyginimui, kai rezervuaras yra pakeltas į 1 m aukštį, jo slėgis yra nepakankamas, tai yra jis lygus tik 0,1 bar. Esant tokiam mažam slėgiui, valdikliai skirti slėginiam laistymai, negali veikti efektyviai. Tuo tarpu valdiklius gravitaciniam laistymui galima panaudoti slėginiam laistymui iš vandentiekio.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>