„Laistymo padėjėjas“ – laistymo sistema skirta efektyviai laistyti augalus darže arba šiltnamyje. Ir nors toks padėjėjas yra nepamainomas pagalbininkas nuo pat pavasario, kai prasideda laistymas, jo darbas gali būti dar labiau optimizuojamas šią sistemą automatizuojant. Tam reikalingi specialūs valdikliai. Jeigu pamenate, „Laistymo padėjėjas“ yra dviejų tipų: vienas jų veikia naudojant gravitaciją (rezervuaras su vandeniu yra pakeliamas mažiausiai vieną metrą nuo žemės), kitas naudoja slėgį (sistema yra pajungiama prie vandentiekio).

Kadangi valdiklio darbui didelę įtaką daro vandens slėgio aukštis (slėgis matuojamas vandens stulpo metrais), skirtingu principu veikiančioms sistemoms reikalingi skirtingi valdikliai. Taigi, trumpai tariant, gravitaciniu principu veikiančiai laistymo  linijai turi būti montuojami vieni valdikliai, o laistymo sistemai, kuri dirba veikiama slėgio skirtumų,  kiti valdikliai. Skirtingi valdikliai turi skirtingas galimybes, programų skaičių, skiriasi programavimo sudėtingumo lygis, pavyzdžiui, valdiklis „Orbit“ yra lengviau programuojamas, bet neturi tiek galimybių kiek valdiklis „Galcon“.

Trumpai aptarsime esminį skirtumą tarp šių dviejų populiariausių ir kokybiškiausių produktų. Pagrindinis skirtumas tarp valdiklių „Galcon“ ir „Orbit“ yra:  1) valdiklį „Galcon“ galima užprogramuoti tiek pagal savaitės dienas, tiek  cikliškai, t. y. pagal algoritmą su vienodu laistymo laiku ir vienodais tarpais tarp laistymų, 2) valdiklis „Orbit“ programuojamas tik ciklais.

Paveikslėlyje matote valdiklį, kuris yra skirtas gravitaciniam laistymui ir kurį galima užprogramuoti iki 8 programų su 15 skirtingų dienų kombinacijų. Šiam valdikliui nereikia 220V maitinimo (energijos šaltinis – dvi 1,5V AAA baterijos), jis nepralaidus vandeniui, todėl  jį galima naudoti tiek šiltnamyje, tiek lauke.  Darbinė šio įrenginio temperatūra yra nuo 5°C iki 60°C. Kitus techninius šio valdiklio parametrus galite rasti paspaudę nuorodą čia.

Dar vienas valdiklis skirtas gravitaciniam laistymui. Jis taip pat nepralaidus vandeniui ir jam nereikalingas 220V maitinimas (naudojama 1 šarminė baterija 9V). Skirtingai nuo aukščiau aptarto valdiklio, šis turi vieną programą, darbas vyksta ciklais, pertrauka tarp startų – nuo 10 min. iki 72 val. Šis valdiklis funkcionuoja tik su elektromagnetiniu vožtuvu GAS. Kitus techninius šio valdiklio parametrus galite rasti paspaudę nuorodą čia.

Pabaigai norisi atkreipti dėmesį į dar vieną subtilų skirtumą. Valdikliai skirti slėginiam laistymui  (iš vandentiekio) visiškai netinka  gravitaciniam laistymui (iš pakelto rezervuaro) todėl, kad valdiklis veikia tinkamai  tik tada, kai  slėgis yra ne žemesnis nei 1 bar (10 metrų aukščio). Palyginimui, kai rezervuaras yra pakeltas į 1 m aukštį, jo slėgis yra nepakankamas, tai yra jis lygus tik 0,1 bar. Esant tokiam mažam slėgiui, valdikliai skirti slėginiam laistymai, negali veikti efektyviai. Tuo tarpu valdiklius gravitaciniam laistymui galima panaudoti slėginiam laistymui iš vandentiekio.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>