Taip, kaip slides reikia tepti vasarą, taip kompostuoti, jeigu dar to nedarėte sezono metu, galima pradėti rudenį, tam, kad po metų ar pusantrų turėtumėte kuo tręšti daržus. Kompostavimas rudenį ypatingas tuo, kad šiuo metų laiku galima prigrėbti daug kompostavimui tinkamų atliekų – lapų. Kompostuodami ne tik parūpinsite savo daržui puikią trąšą, nereikės sukti galvos, kur dėti susikaupusius lapus, bet ir apsaugosite augalus nuo potencialių ligų.

Taigi, mes vienareikšmiškai palaikome poziciją, kad lapus reikia grėbti rudenį. Nors kai kurie šaltiniai rekomenduoja lapus palikti po medžiais ar krūmais, mūsų nuomone, taip tik paruoštumėte puikią terpę grybinių ligų pradams daugintis, jog peržiemojus jie tiesu taikymu galėtų užpulti obelis, vyšnias, serbentus, braškes ir t. t.  Lapų grėbimas nėra jau toks nemalonus ar beprasmis dalykas, kaip gali iš pirmo žvilgsnio atrodyti. Tik nedarykite to vėjuotą dieną, antraip visas darbas nueis šuniui ant uodegos.

Kaip ir visomis kitomis atliekomis, kurias kompostuojate, taip ir lapais reikės pasirūpinti – tik sugrėbti į vieną krūvą nepakaks. Mūsų partneris Vokietijoje „Garantia“ pristato kompostavimo sprendimus, kurie užtikrina spartesnį ir kokybiškesnį kompostavimo procesą. Šis sprendimas – tai specialios kompostavimo dėžės, kurios padeda prižiūrėti ir atitinkamai reguliuoti atliekų irimą taip, jog jos virstų kokybišku kompostu – įvairių organinių medžiagų mišiniu dirvožemiui praturtinti.

Lapų kompostavimui reikia ypatingos priežiūros, nes jie yra lėčiau nei kitos medžiagos. Speciali kompostavimo dėžė, kuri turėtų optimalią vėdinimo sistemą ir termiškas sienas tikrai palengvintų, ir svarbiausia, pagreitintų šį darbą. „Thermo-King“ arba „ECO composter“ kompostavimo dėžės gali būti tai apie ką galvojate šį rudenį. Beje, abi dėžės turi šoninį dangtį, jog galėtumėte lengvai prieiti prie jau tinkamo naudoti apatinio komposto sluoksnio. Daugiau apie šiuos produktus rasite mūsų straipsnyje „Kompostinės dėžės Jūsų daržui“.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>