Rudeniui persiritus į antrąją pusę, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kas rūpinosi Jūsų daržovėmis, veja ar gėlėmis visą pavasarį, vasarą ir dalį rudenio 24/7. Smalsaujate, kas tai gali būti? Šį pagalbininką ne taip lengva pastebėti dėl juodos spalvos ir dalinai dėl to, kad dalį darbo jis atlieka po žeme. Ne, tai ne kurmis ir ne slaptas agentas. Apie ką gi kalbame? Ogi apie laistymo sistemas – automatines ir ne automatines, kurios subalansuotai tiekė vandenį augalams beveik pusę metų.

Klimato sąlygos lemia, kaip reikėtų pasirūpinti laistymo sistema prieš žiemą. Jeigu temperatūros stulpelis nukrenta žemiau nulio tik nežymiai ir kelioms dienoms, sistemą galima palikti lauke. Deja, Lietuva patenka į tą klimato juostą, kur žiemomis sniegas laikosi gerokai ilgiau nei kelias paras, o termometras neretai rodo dvigubus skaičius su ženklu „minusas“. Tokiu atveju, rekomenduojama laistymo sistemas perkelti į patalpas, užtikrinus, kad jose nėra likę vandens.

Tiesa, kad gamintojai dažniausiai nurodo, jog laistymo sistemos ir jos sudedamosios dalys yra atsparios temperatūrų pokyčiams. Įvairias temperatūras gali atlaikyti ir žmogus, bet tai neapsaugo nuo to, kad žiemą dažniau susergame ar yra didesnė kaulų lūžių tikimybė. Todėl visuomet geriau yra imtis atsargumo priemonių ir sumažinti bet kokią riziką. Tą ir padarysite, perkeldami laistymo sistemą, kur šilčiau, o nekilnojamas jos dalis, kurios liks lauke, apkamšysite kaip įmanoma sandariau.

Didžiausias laistymo sistemos priešas žiemą iš tiesų yra ne pat šaltis, bet vanduo, kuris, jeigu lieka lašelinėje laistymo sistemoje ar sistemoje su purkštuvais, užšąla ir plečiasi. Pasekmės gali būti nemalonios: plyšti vamzdis, sprogti sujungimas arba purkštuvas. Kaip saugiausiai pašalinti vandenį iš laistymo žarnos ir ką daryti su programatoriumi, rasite ankstesniame mūsų straipsnyje „Ruduo – metas pasirūpinti laistymo sistema“.

Jeigu ėmėtės visų atsargumo priemonių ir vis tiek neramu, ar padarėte viską, ką galėjote, „Maidina“ specialistai visada pasirengę atsakyti į Jūsų klausimus. Skambinkite tel. 8 5 276 00 41 arba aplankykite mus Kauno g. 34, Vilniuje.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>