Kadangi jau daugiau nei 15 metų dirbame su daržininkais, sodininkais, uogų augintojais, būtų prasminga pradėti nuo privalumų, kuriuos suteikia nuosavas sodas ar daržas. Sukaupta patirtis atskleidžia, kad didžiausias pliusas yra žinojimas, kaip daržovės, vaisiai ar uogos buvo užaugintos. Tikriausiai ne vienas iš mūsų suabejojame etiketėmis, kuriose nurodoma, kokioje šalyje, kokiame regione buvo užaugintas derlius, bet kuriose nieko nepasakoma, kokiomis sąlygomis tai buvo padaryta.

Panašu, kad tik ženklas „ekologiška“ nurodo į tai, kaip produkcija buvo išauginta, bet visi suprantame, kad ekologiškos daržovės, vaisiai ar uogas yra vargiai įperkamos gaunantiems mažesnes pajamas arba turintiems didelių išlaidų. Taigi, štai čia matome ir antrąjį savo rankomis išauginto derliaus privalumą – jis daugeliu atveju bus išaugintas naudojant minimaliai trąšų arba visiškai jų nenaudojant. Ir, svarbiausia, bus gerokai pigesnis nei mokėtumėte už ekologišką derlių parduotuvėje ar turguje.

Kitas daržo ar sodo privalumas tas, kad tai yra efektyvus vaistas nuo streso, nerimo, ilgalaikio nuovargio bei puikus metodas, kaip galima išspręsti žemos savivertės problemas (išaugintas derlius leidžia žmogui atgauti pasitikėjimą savimi). Prižiūrint sodą ar daržą dažniau būnama gryname ore, judama, todėl tai daro teigiamą poveikį ir žmogaus bendrai sveikatai, veikia kaip puiki prevencija nuo širdies, kraujagyslių ligų. Dar vienas būtinas paminėti pliusas yra tai, kad daržas ir sodas yra efektyvi edukacinė priemonė gamtos pažinimui aktuali ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.

Minusai, su kuriais daržinininkai, sodininkai ar uogų augintojai gali susidurti yra tam tikros investicijos reikalingos trąšoms, sėkloms, taip pat įsipareigojimas skirti laiką nesvarbu, kokios bebūtų oro sąlygos. Taip pat kartais, persistengus ir racionaliai nepaskirsčius darbų, gali kurį laiką pamausti sąnarius, nugarą ir pan. Iš savo patirties galime pasakyti, kad laistymas yra viena iš sričių, kurią automatizavus, ką tik minėti iššūkiai virsta pliusais, nes laistymo sistema sutaupo laiką, efektyviai paskirsto lėšas ir užtikrina tolygų laistymą (vadinasi garantuoja derliaus kokybę), taip pat padeda išvengti kibirų nešiojimo!

 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>