Laimingi tie, kurių akis kasdien džiugina žalia spalva. Ar tai būtų nuosavas namas su gabalėliu žemės, ar vasaros sodyba su vaizdu į  pievas ar miškus, ar kaimo trobesiai su daržais aplink – tai galimybė kasdien/savaitgaliais patirti arba atkurti ryšį su gamta. Kitaip auga ir skleidžiasi savęs ieškantis ir žingeidus žmogus, kai jam duota pažinti gamtos dėsnius ir laiko cikliškumą. Ar kada susimąstėte, kad susitikus su gėle, medžiu ar kita žaluma, mes nepatiriame pykčio, nuoskaudų, nusivylimų?

Nėra lengva miesto žmogui. Daugiabučiai, dangoraižiai, plienas, stiklas, cementas – tai yra tai, ką dažniausiai užfiksuoja akis  ir ką įprastai matome pro savo langus grįžę namo. Jeigu esate iš tų, kuriuose gyvena gamtos ilgesys, išmokti būti tokioje aplinkoje prireikia laiko, o net ir prisijaukinus miestą, vis viena atrodo, kad kažkas esminio ir gyvybiškai svarbaus prarasta. Šis atotrūkis, manoma, yra viena iš depresijos, streso, nerimo priežasčių, nuo kurių kenčia šiandienos žmogus.

Didžiųjų miestų administracija/savivalda inicijuoja įvairiausius projektus, kurie grąžina žalumą į miestą, remia iniciatyvas įkurti bendruomenės daržus mieste. Tai gali iš dalies padėti atnaujinant miesto žmogaus ryšį su gamta, prisidėti prie psichologinio gerbūvio balansavimo, bet žaluma viešosiose erdvėse ir namuose – nėra tas pats. Tad mes raginame pabandyti susikurti savo žaliosios ramybės oazę ten, kur gyvenate. Tai gali būti kambariniai augalai, prieskoniai vazonėliuose, salotos loveliuose. Mažai vietos? Auginkite vijoklinius, į aukštį augančius augalus arba išnaudokite tam sieną. Trūksta saulės? Auginkite tai, kam nereikia ypatingai daug saulės šviesos.

Sunkiausia yra pradėti, o vėliau gali būti taip, kad žalumą taip įsimylėsite, kad augalais papuošite ir laiptines, ir įėjimus į laiptines, o jei šalia daugiabučio yra plotelis žemės, žiūrėk, gal bendrija duos leidimą ir mažą gėlynėlį arba prieskonių kampelį turėti. Jis džiugins ir Jus patį, ir kaimyną, o gali būti, kad tai bus ir visiškai naujo projekto, iniciatyvos pradžia, kuri užkrės visą rajoną ar miestą.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>