Augalai, kurie auga šiltnamiuose ir oranžerijose, yra labai reiklūs orui ir dirvožemio drėgnumui. Šių augalų laistymo procesas priklauso nuo:

-       biologinių savybių,

-       lapų didžio ir kiekio,

-       šaknų sistemos ypatumų,

-       augimo laikotarpio.

Pavyzdžiui, palyginti su svogūnais arba špinatais, agurkams, salotoms arba ridikams reikia daugiau drėgmės, nes pastarųjų augalų šaknų sistema yra mažesnė. Bet tuo pačiu augalams su tokia šaknų sistema būtina, kad vanduo būtų labai kokybiškas ir be kenksmingų priemaišų. Idealiu atveju, reikėtų atlikti vandens tyrimus dėl kalcio, magnio, natrio, chloro, sunkiųjų metalų, boro, taip pat sulfato ir fluoro kiekio jame. Pavyzdžiui, naudojant vandenį, kuriame yra daug geležies, galima „nudeginti“ augalus. Taip pat vanduo turi pasižymėti augalams tinkamu pH.

Augimui ir vaisių suformavimui augalas panaudoja tik tai apie 0,2 – 0,3 % bendrai sunaudoto vandens kiekio. Pagrindinis vandens kiekis yra išgarinamas nuo augalo paviršiaus arba iš dirvožemio. O tai, kaip mes jau žinome, yra svarbu aušinimui (augalai pašalina šilumos perteklių aušindami save). Palyginti su augalais, kurie turi mažus lapus, augalas su dideliais lapais drėgmės išgarina daugiau, pavyzdžiui agurkas per dieną išgarina apie 1,2 – 1,5 litrų vandens.

Kaip galima sumažinti garavimą? Pirmiausia, reikia augalus tręšti organinėmis trąšomis, nes mulčias padeda sulaikyti drėgmę. Antra, reikia padidinti oro drėgnumą šiltnamyje, bet būtinai atsižvelgiant į auginamų augalų specifiką, nes padidintas oro drėgnumas ne visiems patinka (pavyzdžiui, pomidorams). Daugiau apie vandenį augalų gyvenime galite skaityti straipsniuose „Vanduo augalų gyvenime. Aušinimas“ ir „Vanduo augalų gyvenime. Fotosintezė“.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>