Ne per seniausiai mes kalbėjome apie labai tikslų laistymą ir laistymo sistemą pavadinimu „Juodasis voras“ (angl. black spider). Tai lašelinė laistymo sistema, kuri tiesiogiai laisto augalo šaknis, o tai ypatingai svarbu  augalų rūšims, kurioms reikia tikslaus drėkinimo. Ypatingą vaidmenį visame šiame preciziškame procese atlieka lašintuvai. Jie gali būti kelių rūšių – su slėgio kompensacija ir be slėgio kompensacijos. Optimaliausiam laistymo tikslumui mes vis dėlto rekomenduotume lašintuvus su slėgio kompensacija.

Individualūs slėgį išlyginantys lašintuvai yra skirti lašeliniam laistymui, ypač ten, kur yra sudėtingos reljefo sąlygos arba, kai yra labai ilgos laistymo linijos, kuriose reikia užtikrinti vienodą augalų drėkinimą. Slėgio svyravimus šiuose lašintuvuose išlygina speciali vidinė silicio membrana. Būtina paminėti, kad šiems slėgį kompensuojantiems lašintuvams yra būdingas sūkurinis (turbulentinis) srautas, kuris sumažina nuosėdų ir užsikimšimo tikimybę.

Kitos individualių slėgį išlyginančių lašintuvų savybės:

• Pritaikytos augalų rūšims, kurioms reikia labai tikslaus drėkinimo ir tręšimo,

• Yra 2, 3, 4 ir 8 l/val. modeliai su 4 mm apgaubiamuoju išėjimo išvadu,

• Mažas variacijos koeficientas (CV),

• Darbinis slėgis – nuo 1 iki 5 atm.

Daugiau apie šiuos lašintuvus rasite puslapyje www.laistymoiranga.lt arba paspaudę nuorodą čia.

Be visų minėtų techninių savybių, negalime nepaminėti kitų šių lašintuvų privalumų. Pirma, jie turi  nutekėjimo įtaisą, kuris uždaro purkštuką pasibaigus laistymui, o tai neleidžia 1) prarasti slėgio trumpo ciklo drėkinimo ir tręšimo metu,  2) išdžiūti vamzdynams ir 3) ištekėti vandeniui. Daržininkaujantiems patiks ir kitas patogumas – išjungus slėgį, sistema automatiškai išvaloma. Taip pat norisi pasidžiaugti, kad šie lašintuvai yra atsparūs klimato pokyčiams, o daugumą jų mums tiekia italų gamintojas, laistymo bei tręšimo sistemų srities lyderis „Irritec“.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>