Šį trečiadienio rytą kalbėsime apie labai tikslų laistymą ir laistymo sistemą pavadinimu „Juodasis voras“ (angl. black spider). Kodėl preciziškas? Todėl, kad tai lašelinė laistymo sistema, kuri tiesiogiai laisto augalo šaknis, o tai ypatingai svarbu  augalų rūšims, kurioms reikia tikslaus drėkinimo. Augalai, kurie gauna daugiausiai naudos iš šios lašelinio laistymo sistemos yra tie, kurie auginami šiltnamiuose ir lauke, kurie auginami maišiuose, konteineriuose, auga atskiruose vazonuose. Ypač ši sistema paranki, jei tai augalai, kurie auga pakabinamuose vazonuose.

Įprastai šią lašelinio laistymo sistemą renkasi profesionalai, kurie nenori rizikuoti ir kliautis orų prognozėmis. Tik galime įsivaizduoti, kad investavus į vienos ar kitos augalų kultūros auginimą, norisi, jog ji ne tik atsipirktų, bet ir atneštų pelną. Jeigu mes auginame daržoves ar gėles sau, mes neteikiame didelės reikšmės, kaip jos atrodo, jei tik yra gardžios ir valgomos. Tuo tarpu versle galioja kitos taisyklės. Čia kiekviena daržovė ir gėlė turi turėti prekinę išvaizdą ir tai įmanoma pasiekti tik naudojant tikslų laistymą. Vis dėlto, tai nereiškia, kad ši sistema netiktų ir Jūsų nedideliam daržui. „Juodasis voras“ lengvai transformuojamas pagal poreikius. Paveikslėlyje matyti, kaip lašelinio laistymo sistemos gali būti suplanuotos ir pritaikytos minimaliam daržininkavimui, gėlininkavimui.

Pats metas užsiminti, kad ši sistema ne tik garantuoja precizišką laistymą, bet ir užtikrina, jog augalai bus apsaugoti nuo ligų. „Sveiką“ derlių užtikrina pats laistymo metodas, t. y. kai tiesiogiai laistomos augalų šaknys, yra daug mažesnė tikimybė, kad ligos užpuls, arba net jeigu kuri nors iš jų užpuls iš pasalų, ji neišplis, kaip tai nutiktų naudojant kitas laistymo sistemas. Daržininkams be laistymo, ligų prevencijos, kitas svarbus faktorius yra tręšimas. Ši sistema tikras išsigelbėjimas, nes ji gali būti naudojama ir tręšimui.  Kaip tai veikia? Tiesiog prijunkite prie lašelinio laistymo sistemos trąšų dozatorių ir sistema atliks kokybišką savo darbą.

Kam įdomu, pavadinimas „Juodasis voras“ kilo iš vizualaus sistemos panašumo į šį nariuotakojį. Pirma, dėl to, kad vienas lašintuvas turi keturis išėjimus-smeigtukus (t. y. keturias kojeles), kurios yra įsmeigiamos į žemę šalia augalo šaknų. Antra, išvedžiota sistema primena dailų šio gyvūno voratinklį. Tiesa, gamintojas „Toro“  taip pat turi rinkinį „Baltasis voras“, kuris skirtas naudoti tose vietose, kur laistymo sistema yra veikiama tiesioginių saulės spindulių ir gali labai įkaisti (dėl to, kad juoda spalva akumuliuoja šilumą). Kaip žinia, karštas vanduo gali labai pakenkti augalams, tad norint to išvengti geriau naudoti baltos spalvos laistymo komplektą (balta spalva atspindi saulės spindulius). Būtina pabrėžti, kad „Baltojo voro“  vamzdis tik iš išorės yra baltas, nes jeigu vamzdis būtų ir iš išorės, ir iš vidaus baltos spalvos, tai sukurtų labai geras sąlygos mikrodumbliams daugintis, kurie užkimštų laistymo sistemą. Šio proceso galima išvengti padengus vamzdį juodai iš vidaus, ką ir padarė gamintojas „Toro“. Išmanu!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>