Šį kartą kalbėsime apie dirvožemio pH ir kodėl svarbu jį matuoti. pH (vandenilio potencialas) – vandenilio jonų (H+) koncentracijos tirpale matas, parodantis tirpalo rūgštingumą ar šarmingumą. Kitaip tariant, pH – tai rūgštingumo skalė. Žymėjime raidė p kilusi iš vokiško žodžio Potenz, reiškiančio koncentracijos dydį, o raidė H reiškia vandenilio jonus. „pH“ reikšmė yra nuo 0 iki 14, kur pH<7 rūgštiniams tirpalams, ph=7 neutraliems tirpalams ir ph>7 šarminiams tirpalams.

Augalai itin jautriai reaguoja į pH pokyčius. Augalams tinkamiausia žemė yra ta, kurios pH yra nuo 5.5 iki 7. Žinoma, yra rūšių, kurioms reikalingas rūgštingesnis arba šarmingesnis dirvožemis. Pavyzdžiui, porai ir šparagai gerai deri ir tada, kai dirvožemio pH yra 8. Agurkai, česnakai, kopūstai, špinatai irgi mėgsta labiau šarminį dirvožemį –  7.5  Šarminį dirvožemį gerai toleruoja braškės, kriaušės ir slyvos. Tiesa, jos gerai jausis, jei dirvožemis bus kiek rūgštingesnis. Tuo tarpu rūgštų dirvožemį mėgstančioms šilauogėms pats tinkamiausias dirvožemis, kurio pH yra 4.3 – 4.8.

Taigi, jeigu dirvožemio pH augalui netinkamas, galite stengtis, kiek norite. Augalas skurs ir neduos vaisių. Kaip sužinoti, ar Jūsų nuoširdžios pastangos nenueina veltui? Pirmiausia, ką reikia padaryti, tai išmatuoti dirvožemio rūgštingumą. Yra kelios pagrindinės priemonių rūšys. Vienos jų tiesiogiai matuoja dirvožemio rūgštingumą (kai kurie prietaisai kartu ir temperatūrą), kiti matuoja pH netiesiogiai, t. y. ištirpinus dirvožemio mėginį tirpale.

Matuokliai gali būti: 1) paprasti vienkartiniai lapeliai; 2) matuokliai, kurie matuoja tik dirvožemio pH; 3) tai gali būti ir dirvožemio, ir skysčių pH matuoklis viename. Prisiminkime, kad pH turi ne tik dirvožemis, bet ir vanduo, kuriuo laistote augalus, todėl norint turėti subalansuotą dirvožemį, reikės ištirti ir vieno, ir kito elemento pH parametrus. Tokiu atveju, tikriausiai geriausia turėti pakankamai universalų matuoklį. Be to, pH yra kintamas rodiklis, taigi, matuoklis, kuris yra daugkartinio naudojimo (kai kurie jų turi atmintį) yra didelis privalumas šiuo atveju.

Vokiečių kompanija „MMM Tech Support“, tiekianti išmanią vandens ir dirvožemio matavimo, laistymo sistemų valdymo, stebėjimo įrangą, yra patikimas „Maidina“ partneris šioje srityje jau daugybę metų. Šios organizacijos filosofija – atsakingas vandens resursų naudojimas – iš esmės atitinka „Maidinos“ vertybes. Bendradarbiauti su tiekėju, kuris laikosi tos pačios krypties, yra ir efektyvu, ir produktyvu. Taigi, jei nusprendėte žengti žingsnį profesionalaus daržininkavimo link, pasirūpinkite savo asmenine laboratorija – pH matuokliu.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>