Vasara – laužų metas. O ar kada nors kilo mintis kaupti pelenus? Tie, kas žino apie ypatingą pelenų sudėtį ir naudą daržui, tikriausiai tai jau daro seniai. Karbonatai ir oksidai, kurie po degimo išlieka pelenuose padeda neutralizuoti rūgštų dirvožemį. Dauguma augalų nemėgsta rūgštaus dirvožemio, tad neabejodami pelenais galite tręšti gėlynus, veją ar krūmus. Jiems tai patiks! Pelenuose slypi net 13 elementų būtinų augalams, nes pelenai juk tai, kas lieka sudegus medžiui, kuris tam tikra prasme toks pats augalas, tik didesnis ir todėl sukaupęs tiek vertingų medžiagų.

Kaip teisingai tręšti? Pirma, nepalikite pelenų krūvos kur nors darže ar gėlyne. Nepaisant to, kad jie turi daug vertingų elementų,  į žemę susigėręs koncentratas gali pakenkti augalams. Geriausia, jei pelenus tolygiai paskirstysite ant dirvožemio. Jei augalai pakankamai dideli, galite tam panaudoti ir grėblį, stebėdami, kad nepakenktumėte šaknims. Naudojant pelenus vejai irgi reikėtų laikytis tokio paties principo – su saiku ir lygiomis dalimis. Antra, jokiu būdu netręškite sodinukų, nes jie dar per jautrūs šiai trąšai.

Rekomenduojama bent kartą per atlikti dirvožemio tyrimus tam, kad žinotume dirvožemio rūgštingumą. Perbarstę pelenų, galite pakenkti balansui, todėl naudokite juos saikingai. Nepersistenkite jų naudodami kovai su šliužais ir sraigėmis. Pelenai sustabdo juos tik tada, kai yra sausi, taigi, jeigu nusimato lietingas periodas, geriau imtis kitų priemonių. Tikėtina, kad kas kartą po lietaus priberdami pelenų, galite perviršyti rekomenduojamas normas.

Jeigu kompostuojate, tuomet pelenus reikėtų naudoti perklojimui, t. y. po kiekvieno papildymo atliekomis, užpilkite pelenų ant viršaus. Pelenai komposto dėžėje ne tik papildo kompostą vertingais elementais, bet ir padeda išlaikyti neutralią aplinką, kuri yra tinkamiausia mikroorganizmams ardyti organines medžiagas.

Atsargumo priemonės: 1) kaupkite pelenus sandariuose kibiruose. 2) Barstydami pelenus, dėvėkite pirštines ir būkite atsargūs, jei diena vėjuota. Pelenai labai lengvi, todėl greitai nešiojami vėjo. Jei nesisaugosite, pelenai gali patekti į akis ir kvėpavimo organus. 3) Nenaudokite pelenų su azoto trąšomis, pavyzdžiui, amonio sulfatu, karbamidu arba amonio nitratu, nes susidūrusios šios medžiagos gamina amonio dujas. 4) Taip pat jokiu būdu nenaudokite dažytos ar kaip kitaip apdorotos medienos, kartono, iš kitų atliekų išgautų pelenų kaip trąšos. Joje gali būti prisikaupę kenksmingų medžiagų, kurios užterš dirvožemį ir paveiks augalus, tikėtina, vėliau nugulsiančius ant Jūsų stalo.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>