Persodinus daigus, prasideda kitas rūpestis rūpestėlis – augalų laistymas. Be vandens joks augimas neįsivaizduojamas, todėl, kad ir kaip tai vargintų, laistymu reikės pasirūpinti. Galima laistyti rankiniu būdu arba laistymą patikėti automatinėmis laistymo sistemoms. Vis dėlto laistant rankiniu būdu tik rankų irgi neužtenka, reikia tinkamų ir patvarių priemonių, jog laistymas būtų kaip įmanoma paprastesnis, greitesnis, efektyvesnis ir, kas pastaruoju svarbu – ekologiškas. Dažnai pigiose laistymo priemonėse galima rasti kadmio, bario ir švino kenkiančių žmogaus sveikatai.

Šį kartą kalbame apie laistymo žarnas, kurios, beje, gali būti naudojamos ne tik sode ir kieme, bet pavyzdžiui, automobiliui ar grindiniui plauti. Aišku, labiausiai laistymo žarna aktuali daržo ar vejos laistymui. Kokiomis savybėmis turi pasižymėti laistymo žarna, kad ji nepavestų? Nors ir naudojama ne visus keturis sezonus, laistymo žarna pirmiausia turi būti patvari, tinkama  intensyviam naudojimui ir, jog nereikėtų sukti galvos, tokio ilgio ir diametro, kokio iš tiesų reikia. Kaip sakoma, geras meistras devynis kartus pamatuoja ir tik dešimtą kerpa.

Iš dabar rinkoje siūlomų laistymo žarnų savo pavadinime besipuikuojanti žodžiu „karališka“ ir tikrai šio apibūdinimo nusipelniusi yra žarna „Royal Gold“. Tai ilgaamžė lanksti žarna pagaminta iš minkšto PVC  su specialiu dvigubu poliesterio sluoksniu, kuris gerokai padidina laistymo žarnos ištvermingumą.  Žarna atlaiko nuo -20°C iki +60°C temperatūrą, yra atspari UV spinduliams ir dumblių nusėdimui. Svarbu, jog šios žarnos sudėtyje nėra toksinių medžiagų, ji tokia saugi, jog net gali liestis su maistu.

Ši žarna turi net šešis sluoksnius:

I sluoksnis – vidinis iš baltos medžiagos,
II sluoksnis – iš juodos medžiagos, saugančios nuo dumblių nusėdimo,
III sluoksnis – geltonas, iš lankstaus PVC,
IV sluoksnis – poliesterinis spiralinis, neleidžiantis žarnai vyniotis,
V sluoksnis –  poliesterinis, neleidžiantis žarnai užlūžti,
VI sluoksnis – atsparus atmosferos poveikiui, pagamintas iš lankstaus PVC, geltonos spalvos ir raudona juostele.

Panašiomis savybėmis pasižymi laistymo žarna „Gold Line“. Tai sustiprinta trijų sluoksnių laistymo žarna, pagaminta iš minkšto PVC  su padidintu ištvermingumu. Pirmą sluoksnį (vidinį) sudaro juodas PVC atsparus UV spinduliams ir dumblių nusėdimui. Antras sluoksnis – apipynimas iš sintetinio pluošto. Trečias sluoksnis (išorinis) – minkštas PVC , oranžinės spalvos su trimis pilkomis juostomis.

Laistymo žarna – gerai, bet kad ji nevirstų dar vienu sodo ar daržo įrankiu, kuris kliūna už kojų, ją būtina saugiai ir patogiai laikyti. Tam gali būti naudojama paprasčiausias stacionarus laikiklis laistymo žarnai. Jeigu laistymo plotas didenis ir žarna ilgesnė, rekomenduojama turėti  nešiojamą ritę, kurią būtų galima būtų lengvai pritvirtinti prie sienos.  Jeigu esate tikras profesionalas, tuomet siūlome tvirtos konstrukcijos plieninius vežimėlius.

Na, o jeigu vis dėlto galvojate apie automatinę laistymo sistemą, UAB „Maidina“ – efektyvių vandens sistemų lyderė Lietuvoje šiemet rinkai pristatė du naujus laistymo rinkinius „Pavasaris“ ir „Daržas“, kurie, kaip ir ankstesnieji „Vienakojis“,„Dvikojis“,„Keturkojis“, „Juosta“, „Juosta Maxi“ tausoja vandens resursus, laiką, elektros energiją, fizines jėgas ir juos galima susirinkti pačiam (daugiau informacijos apie pastaruosius rinkinius rasite www.laistymopadejejas.lt).

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>