Daugumos mūsų palangės šį mėnesį yra atiduotos dėželėms ir indeliams su įvairių įvairiausiais daigais, taigi visi kiti mieli niekučiai arba kambarinės gėlės laikinai glaudžiasi kituose kampuose. Dar truputį, ir visa ši „netvarka” arba iškeliaus į šiltnamius, arba į atvirą daržą, arba toliau liks Jūsų namuose tik persikels į didesnius vazonus ir lysves balkone. Tačiau kartais nutinka ir taip, kad kruopščiai daigintos sėklos nesudygsta, daigai nugeibsta ir tenka visą procesą kartoti iš naujo, tikintis, jog dar galima pasivyti sodinimo kalendorių.

Ką būtina žinoti, kad taip nenutiktų? Sureguliuota šiluma (saulė) ir laistymas – vienas iš esminių faktorių šiame etape. Vanduo yra būtinas „išlaisvinti” sėklose gyvenančią energiją. Kai kurias sėklas netgi patariama prieš sodinant į žemę šiek tiek pamirkyti vandenyje, jog vėliau joms būtų tiesiog lengviau sudygti. Daigų perlaistymas, kol jie dar yra uždaruose vazonuose ar induose itin rizikingas. Jeigu lauke dar augalai turi galimybę patys reaguoti į natūralias sąlygas ir adaptuotis jose, vazonuose vanduo gali užsigulėti ir imti pūdyti gležnas daigų šaknis.

Kiekvienos augalo rūšies daigas turi būti laistomas skirtingai. Vieni labiau mėgsta drėgmę, kiti mažiau. Pavyzdžiui, salotų daigus reikia laistyti pastoviai silpna srovele, rekomenduojama naudoti sietelį. Kopūstų daigai labiau mėgsta, kai yra laistomi gausiai, bet retai.  Salierų, saldžiųjų paprikų daigus geriausia laistyti ir tręšti pagal poreikį (beje, būtent salierų sėklas būtina pamirkyti prieš sodinant). Ypatingai lepūs yra agurkai ir pomidorai. Juos reikia rankiniu būdu laistyti retai, bet gausiai ir tik šiltu vandeniu, jog nesusirgtų pašaknio ligomis. Agurkų ir pomidorų daigai mėgsta purią žemę ir saikingą drėgmę, kitaip šaknims trūksta oro, augalas silpnai vystosi.

Svarbu augalų daigų neperlaistyti, bet ne mažiau svarbu yra stebėti, kad žemė neperdžiūtų, kitaip daigai ima medėti. Taip pat būtina nepamiršti, kad po tręšimo daigus būtina perlieti švariu vandeniu. Jeigu viską darote teisingai, o vis dėlto matote, kad daigai atrodo nesveikai, patikrinkite ar tikrai tinka žemė, kurioje jie auginami, taip pat pareguliuokite temperatūrą ir šviesą. Jeigu ir tuomet daigų kokybė negerės, gali būti, kad Jums tiesiog pasitaikė nekokybiškos sėklos. Rizikos prarasti visą derlių išvengsite, jei sėdami pamaišysite skirtingų pardavėjų sėklas. Su pavasariu ir sėkmės daiginant!

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>