Tiek pradedantys daržininkai, tiek seni vilkai žino, kad norint išauginti gerą derlių vien laistyti augalo nepakanka. Tiesa, kad su vandeniu augalai gauna nemažai maistingų medžiagų, tačiau to negana. Augalams, kaip ir žmogui, šalia to ką gauna su vandeniu ir maistu, reikia vitaminų – trąšų. Trąšos – tai medžiagos, kurios įterptos į dirvą, gerina augalų augimą ir vystymąsi. Dar kartą prisiminkime, kad trąšos skirstomos į tris pagrindines grupes: organines, mineralines ir bakterines. Mums aktualiausios yra organinės ir mineralinės trąšos. Organines trąšas (mėšlą, kompostą, žaliąją trąša, durpes ir kt.) paprastai gana nesudėtinga paskirstyti ir normuoti, be to, jų padauginus didelės žalos nebus.
Visai kas kita yra mineralinės trąšos, kurios gaminamos iš mineralų, uolienų pramoniniu būdu. Jos skirstomos į makroelementines (pagrindines) ir mikroelementines. Dažniausiai augalams naudojamos makroelementinės trąšos yra azotas (amonio salietra, amonio sulfatas, kalcio salietra ir kt.), fosforas (paprastas, dvigubas arba trigubas superfosfatas, precipitatas, boro superfosfatas) ir kalis (kalio chloridas, kalio druska, kalio sulfatas ir kt.). Vis dėlto, kad ir kaip šios trąšos yra reikalingos augalams, reikia būti atsargiems jas dozuojant. Ne tik dėl pačių augalų, bet ir žmogaus, nes mineralinės trąšos erzina odą, akis ir gleivinę. Nieko, jei Jūsų sodas ar daržas nedidelis, tačiau ką daryti, jei jau turite stambų ūkį arba ketinate pradėti tokį verslą?
Štai kodėl tikru išsigelbėjimu stambesniems daržininkams tapo italų gamintojo, laistymo bei tręšimo sistemų srities lyderio „Irritec“  sukurtas automatizuotas trašų dozatorius „Shaker Pro“  ir šį dozatorių valdanti įranga, kurią tikrai galime vadinti dozatoriaus protu – „Commander Pro“. Rinkoje šiuo metu nėra efektyvesnio ir tikslesnio dozatoriaus nei „Shaker Pro“, o be to  „Commander Pro“ yra tas įrenginys, kuris valdo visą laistymo ir tręšimo procesą integruotai, t.y. tręšimas ir laistymas vyksta kartu Jūsų numatytais režimais ir periodais. Su šiuo įrenginiu Jūs galite paruošti ypatingai tikslius trąšų mišinius, t.y. nurodyti proporcijas, stiprumą, pH, pavyzdžiui, 1 proc. 20 litrų vandens trąšos A, 0.5 proc. 55 litrams vandens trąšos B ir pan. Iš viso galite vienu metu maišyti 4 rūšis trąšų. Visa ši sistema turi savo drėgnumo, temperatūros daviklius ir sensorius, tad ji reaguoja į oro pokyčius.  Iš viso, jei tai 8 modulių sistema, „Commander Pro“ vienu metu gali valdyti iki 64 skirtingų plotų. Vienam žmogui, net ir komandai, tai tiesios būtų neįmanoma.
Nepaisant to, kad tik tręšiami augalai yra sveikesni, greičiau augantys, aprūpinti maistingosiomis medžiagomis, su  trąšomis reikia elgtis atsargiai ir naudoti jas saikingai. Jei nesate tikri, tuomet jau geriau naudokite mažiau nei daugiau, o geriausia, pasitarkite su specialistais.  Minėtą įrangą kartu su kita lašelinio laistymo įranga žemės ūkiui mes ketiname pristatyti kovo 26–28 d. Aleksandro Stulginskio universitete (Akademija, Kauno r.) dvidešimtosios tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi… 2015“ metu. Geriausia vieną kartą pamatyti nei dešimt kartų išgirsti!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>