Tradiciškai manoma, kad auginti daržoves galima tik šiltuoju metų laiku. Ir dabar tikriausiai laukiame pavasario, kai galėsime sėti ir rudens, kai galėsime nuimti derlių. Žiema ir su ja ateinantys šalčiai yra toji kliūtis, kuri, kaip manyta iki šiol, neleidžia auginti daržovių temperatūrai nukritus žemiau nulio. Tiesa, tai taikytina daugumai augalų, vis dėlto yra nemažai jų, kurie nebijo šalčių. Tarp ištvermingųjų papuola špinatai, porai, morkos, ridikai, tam tikros salotų rūšys. Juos ir galima auginti žiemos metu, tiesa, pasitelkus tam tikras priemones – „žiemos šiltnamius“, kur augalai bus apsaugoti nuo šalčio ir vėjo.

Cold frame, taip angliškai vadinamos bedugnės medinės dėžės su stikliniu stogu. Kažkuo šie „šaltieji šiltnamiai“ panašūs į tikruosius šiltnamius, skirtumas toks, kad šie dažniausiai turi medinį rėmą, yra žemesni ir juose gerokai vėsiau nei tradiciniame šiltnamyje. Stiklinis stogas atlieka tą pačią funkciją – jog augalai gautų šviesos ir šilumos. Dažniausiai tai būna šlaitinis stogas – taip patenka daugiau saulėsir nuteka vanduo (greičiau – nušliuožia sniegas). Šie, galėtume versti „žiemos šiltnamiai“, paprastai naudojami žiemos pabaigoje arba jos pradžioje tam, kad kuo ilgiau ant mūsų stalo būtų šviežių žalumynų.

Taip pat šiuos „žiemos šiltnamius“ galima naudoti augalų adaptacijai. Paprastai pirmuosius savo sodinukus auginame šiltnamyje ir tuomet juos perkeliame į žemę atvirame darže. Tam, kad apsaugoti sodinukus nuo temperatūrų skirtumų, kai kurie daržininkai „žiemos šiltnamius“ naudoja adaptacijai, t. y. pirmiausiai augalus persodina į šį šiltnamį ir tik po to perkelia į „tikrą“ daržą. Manoma, kad taip augalai patiria mažiau streso.

Šie šiltnamiai lengvai pastatomi, vietoj stiklo ir medinių sienelių galima naudoti ir tai, ką ketinote išmesti ar kas liko po statybų. Stiklą kuo puikiausiai pakeis plastikas, seni langai ar senos stiklinės durys, medį – betonas, šieno ryšuliai. Jeigu paspaudžia tikras lietuviškas šaltukas, reikėtų šiltnamį uždengti kuo nors šiltu, tiks ir nenaudojami pledai arba tie patys šieno ryšuliai. Laistymas tokių šiltnamių kiek sudėtingesnis (kiekvienu atveju reikia įvertinti temperatūrą), o žiemą apskritai rekomenduojama viską palikti gamtai ir leisti lietui palaistyti augalus tiesiog atidarius šiltnamio stogą.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>