Tiesa ta ir ją žino kiekvienas daržininkas, jog medelius žiemai būtina tinkamai parengti: 1) prieš šalčius laistyti, jog per žiemą augalų šaknys būtų sukaupusios užtektinai vandens, 2) apšiltinti ne mūsų klimato juostos medelius (lietuviškuosius galima palikti taip, kaip jie vasaroja), 3) aptverti tvora visą plotą arba kiekvieną medelį atskirai nuo mielų, bet alkanų miško žvėrelių.

Tikime, jog taip ir padarėte, tačiau neretai apšiltindami ir aptverdami taip taupome, jog sodas žiemos metu pavirsta į skuduryną arba atliekų sąvartyną. Taip atrodo sodai, kuriuose medžiai šiltinami senomis kaldromis, pledais ar net matracais, o nuo graužikų medžiai tveriami iš kažin kur sutemptų vielinių ir jau gerokai aprūdijusių tvorų likučiais. Nieko nepasakysi – beveik ekologiška, nes daiktai panaudojami dar kartą, bet vis dėlto…

Vis dėlto, jau yra sukurta nemažai daug estetiškiau atrodančių priemonių. Priklausomai nuo to, ką reikia labiau apsaugoti – šaknis, šakas ar kamieną, galima naudoti vilnos veltinius vazonui arba kamienui, o šakoms specialius vilnos maišus. Mažesniems augalams tinka vilnonės „kepurės“ arba pinti „dangčiai“. Iš bėdos kamienams ir vazonams dengti dar galima būtų naudoti burbulinę plėvelę, bet ji irgi žiūrisi kiek keistokai. Kita vertus, net ir su vilnos maišais dengtos medelių šakos atrodo kiek gąsdinančiai, ypač tamsoje.

Vienas subtiliausių būdų (bet gal ne pats efektyviausias) apsaugoti medelius nuo sniego ir vėjo – tvorelės. Jas pasidaryti labai paprasta ir patiems. Tereikia tvirtesnės drobės ir kelių kuoliukų. Tokią tvorelę reikia statyti iš šiaurinės pusės. Žiūrisi tvarkingai ir minimalistiškai. Taip pat norint apsaugoti medelius nuo sniego būtina, ypač gausiai sningant, nupurtyti šakas. Kitaip, medžių šakos, neatlaikiusios svorio, gali lūžti. Tiek patarimų šį kartą.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>