Daugumai mūsų didžioji dalis darbų, susijusių su derliumi ir sėklų rinkimu, yra baigti. Tačiau yra žmonių, kurie gyvena kitokį ritmą ir jiems vėlyvas ruduo, o kartais net žiemos pradžia, dar nereiškia poilsio. Tai miškininkai, kurie šiuo metu jau būna pradėję spygliuočių ir gaubtasėklių augalų sėklų rinkimą. Atrodytų, kad vėjas ir paukščiai galėtų padaryti visą darbą. Vis dėlto, be miškininko (ypač, kai toks svarbus yra gamtos išteklių atkūrimas), šis procesas neįsivaizduojamas.

Nežinome kaip Jums, bet medžių ir krūmų sėklų rinkimas skamba egzotiškai. Taip ir matome dienų dienas praleistas miške renkant kankorėžius, riešutus, giles, ankštis, kaulavaisius ir t. t. Tik įsivaizduokite, kokia galybė medžių rūšių auga Lietuvos miškuose. Kita vertus, be specialių žinių visas darbas gali nueiti šuniui ant uodegos, juk sėklas reikia rinkti nuo išskirtinių medžių ir tam tikru laikotarpiu.

Tokį žiniuonio vaidmenį atlieka miško selekcininkai. Sėklai tinkantis medis turi būti dailiai nuaugęs ir našus. Tokių natūralių miško plotų, kuriuose augtų išskirtiniai medžiai ir krūmai yra, bet kiek viską palengvina dirbtinai auginami medelynai, kuriuose rasite tik geriausius rūšies atstovus, vadinasi, nuo kurių surinktos sėklos, bus tikras lobis. Dirbtiniuose medelynuose augantys medeliai būna arba išaugę iš sėklos arba, kas dar labiau vertinama, išauginti iš šakos.

Surinktas sėklas, kaip ir bet kurias kitas, reikia laikyti sausai iki pavasario. O tada jau į darbą kimba vanduo. Čia jis yra tas, kuris pažadina sėklas gyvenimui: sėklos, tam, kad geriau sudygtų yra mirkomos, drėkinamos, laistomos. Neretai, vanduo, kuriuo žadinama gyvybė sėklose, yra prisotinamas įvairių mineralinių medžiagų, kurios sėklas pamaitina ir vėliau praverčia augant. Na, ir galiausiai, sėklos atiduodamos žemės valiai.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>