Labai natūralus dalykas, kad būdami jauni svajojame kaip ištrūkti iš kaimo, miestelių ir persikelti gyventi į didesnius miestus. Tai suprantama – daugiau galimybių susirasti darbą, pasirinkti norimas studijas. Daugumas mūsų taip niekada ir negrįžtame į savo gimtines, nes užtenka kelių metų įleisti šaknis ten, kur mūsų nauji draugai ar šeima. Tačiau laikui bėgant kai kuriuose iš mūsų apsigyvena tikrų dalykų ilgesys, ypač, kai vaikai užauga, kai užlipame karjeros laiptais arba suprantame, kad ne joje esmė.

Tokie daržai (angl. pick-your-own (PYO) or U-pick farming), kai gali pats nuvažiuoti ir prisikasti bulvių, prisirauti morkų, prisiskinti uogų – vienas iš vaistų žemės ilgesiui gydyti. Sunku pasakyti, kokia buvo pirminė tokių daržų idėja, bet jie kilo Amerikoje ir ypač išpopuliarėjo „kūdikių bumo“ laikais. Iš pradžių tai buvo galimybė nemokamai pasirinkti vaisių (obuolių). Vėliau „paslauga“ išsiplėtė ir miestelėnai galėjo patys rinkti ne tik vaisius, bet ir uogas. Manoma, kad tokių daržų būta ir Viktorijos laikų Anglijoje, bent jau taip byloja laikraščiai.

Vėliau šią paslaugą pradėta apmokestinti. Kadangi po derliaus realizavimo neretai likdavo laukuose ir soduose „likučių“ ūkininkai sugalvojo daryti išpardavimus – tai buvo naudinga tiek jiems, tiek vartotojams, kurie už daržoves ir uogas mokėdavo labai pigiai. Apie 1960 metus, pasklidus gandams, jog šie daržai, kaip ir dauguma kitų yra purškiami chemikalais, šios paslaugos populiarumas sumažėjo. Tačiau prasidėjus ekologiško gyvenimo vajui,  „pasirink pats“ daržai, sodai ir uogynai vėl grįžta į madą.

Dažniausiai šiuose daržuose yra auginami daug priežiūros nereikalaujantys augalai, taip sutaupoma ir laiko, ir žmogiškųjų išteklių. Įdomu, jog pamažu atsiranda ir „pasirink“ gėlynai, medelynai. Ypač populiarūs būna eglynai, kuriuose šalia galimybės nusikirsti eglę šventėms, siūloma ir kitokių pramogų visai šeimai. Beje, minėti daržai atlieka ir kitą funkciją – tai puiki edukacinė priemonė vaikams, kurie niekada nėra matę kaimo. Ir be abejo, toks daržovių, vaisių uogų rinkimo būdas naudingas sveikatai: daug vaikštoma ir kvėpuojama grynu oru.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

One Response to Alternatyva miestiečiams – daržai, kuriuose galima apsipirkti

  1. Saule sako:

    Ar jau yra Lietuvoje tokia paslauga?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>