Pastabesni jau tikriausiai matote kaip vis daugiau ir daugiau lapų nugula ant grindinio miestuose arba kaimo vieškeliuose, kaip gelsvėja ir raudonėja medžių viršūnės, o rytai jau pasitinka ant žolės ir voratinklių nutūpusia rasa ir šaltuku. Beje, ar žinojote,  kodėl augalai meta lapus? Mums galėtų atrodyti, kad tai tam tikra pabaiga ir tarsi lapai mirtų. Pasirodo, jog yra visai atvirkščiai – medžiai žūtų, jei nenumestų lapų, nes atšalus orams jie nepajėgūs siurbti iš dirvožemio vandens. Taigi, lapų metimas – tai augalų prisitaikymas ir išgyvenimo sąlyga.

Rugsėjui būdinga ir drėgmė bei smarkesni lietūs, tad laistymas šiuo metu tampa vis mažiau ir mažiau aktualus, be to, mažai, ką ir belieka laistyti. Išimtis – kai sodiname medelius,  lapuočius arba spygliuočius. Pastaruosius sodinant rudenį reikia nuolat gausiai laistyti net nežiūrint koks oras. Skirtingai nuo lapuočių, žiemą dalį drėgmės spygliuočiai išgarina ir papildomas laistymas leidžia jiems geriau peržiemoti.

Rudeniop taip pat sodinami šalčiui atsparių veislių krūmai: serbentai, agrastai, avietės. Juos, kaip ir bet ką baigus sodinti,  reikia palieti, mat vanduo išstumia dirvoje esantį orą, jis taip pat pagerina šaknų sąlytį su dirva. Tik būtina neperlaistyti vėliau arba daugiau laistyti apskritai nerekomenduojama. Nuo per drėgnos žemės  augalai skursta, juos puola ligos, jie iššąla.

Iki rugsėjo vidurio yra sodinamos arba persodinamos ir daugiametės gėlės (bijūnai, karkleliai, primulės, rudbekijos ir kiti). Tokios gležnos iš pirmo žvilgsnio, jos atlaiko žiemos šalčius.  Tik persodinti reikia gerokai iki šalnų, jog augalai spėtų įsišaknyti ir savo žiedais ir kvapais džiugintų mus pavasarį. Prieš persodinimą patariama gėles palaistyti. Tiek patarimų apie augalų laistymą rudenį ir tikimės, kad tarp darbų randate galimybių atsikvėpti.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>