Tikriausiai ne kartą esate girdėję apie eko bendruomenes, eko kaimų, o šiuo metu jau kalbama ir tūkstančius gyventojų priglaudžiančius eko miestus. Tokių miestų tikslas – naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius, taip pat kiek įmanoma sumažinti oro taršą, atliekų kaupimąsi ir bet kokių žemės išteklių, tarp jų ir vandens vartojimą, jį panaudojant dar kartą, pavyzdžiui, buityje (skalbimui, grindų ar automobilio plovimui) ir namų apšiltinimui.

Kai kuriuose tokių miestų projektuose ant stogų auginami sodai ir augalai, kurie filtruoja lietaus vandenį, taigi, taip sumažinami kaštai elektrai, kuri būtų išeikvota šiam vandeniui valyti. Kituose eko miestų projektuose namai apželdinami tam, kad kauptų lietaus vandenį ir veiktų kaip rezervuarai. Jų vanduo taip pat būtų naudojamas žaliesiems plotams laistyti.  Ir, reikėtų nepamiršti, kad kuo daugiau žalumos – tuo grynesnis oras.

Kartą teko skaityti, kad eko miestuose yra sudaromi augalų laistymo tvarkaraščiai. Mūsų nuomone, tokie tvarkaraščiai nebūtini, jei yra įrengta automatinė laistymo sistema. Ji dar efektyvesnė, jei sistema veikia naudodama oro temperatūros ir dirvožemio drėgnumo daviklius. Apskritai, žvelgiant į jau egzistuojančius eko miestus ir kaimus bei tuos, kurie dar tik brėžiniuose, atrodo, jog žiūrime ne į miestą su keliais žaliais lopais, o į mišką su keliais gyvenamaisiais namais.

Apmaudžiausia tai, kad net 40-50 proc. organinių medžiagų, kurios tiktų kompostui išgauti ir panaudoti jį arba dirvožemio kokybei arba namų (šiltnamių) apšiltinimui – tradiciniuose miestuose nueina perniek, t. y. keliauja į sąvartynus. Taigi, eko miestai ir kaimai labai griežtai kontroliuoja atliekų rūšiavimą ir didžiulį dėmesį telkia į jų perdirbimą. Juk turtingesnis dirvožemis reiškia gausesnį ir vitaminingesnį derlių, o juk bendra gerovė – Žemės ir žmogaus – ir yra tai, ko siekia gyvenantys eko vietovėse.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>