Daržininkai, sodinininkai, gėlininkai – tikriausiai tai vieninteliai žmonės, kurie niekuomet nepraleidžia ir nuoširdžiai klausosi orų prognozių. Gaila, kad neretai jos mus apgauna ir nespėjame laiku pasiruošti besikeičiančioms oro sąlygoms. Apskritai matome tendenciją, jog nepaisant gausybės modernių renginių, panašu, jog orus tampa vis sunkiai nuspėti ir kiek  tikresnės būna prognozės tik kelių savaičių tarpsniui.

Būna taip, kad lyg ir esame įspėti apie artėjančias grėsmes, kaip pavyzdžiui, nutiko su šalnomis šių metų gegužės mėnesį, tačiau neturint priemonių – mažai, ką tegalime padaryti. Dėkui gamtai, kad bent jau vasariniai kviečiai ir miežiai atsilaikė prieš šalčius ir tikėtina, jog jų derlius bus pakankamai gausus ir kokybiškas. Tačiau, mūsų žiniomis, šiemet labiausiai nukentėjo uogų augintojai, nes dėl šių šalnų iššalo net trečdalis Lietuvos braškių derliaus. Gležni augalai 6-9 laipsnių šalčio neatlaikė.

Nesunku įsivaizduoti, kokia gali būti (ir tikriausiai yra) nelengva daržoves, vaisius, gėles auginančiųjų kasdienybė. Priklausyti nuo gaivališkos gamtos pokštų, reiškia nuolatos neturėti ramybės ir gyventi nerime, kiek atsipirks investuotas laikas ir lėšos. Todėl, mūsų nuomone, geriausia, turėti saugiklius, kurie daugiau ar mažiau, bet minimalizuoja galimą žalą, ar tai, pavyzdžiui, būtų ankstyvosios šalnos ar po jų sekantys karšiai. Pirmuoju atveju augalas dažniausiai žūva iš karto, antruoju – nyksta lėtai, o jei atlaiko drėgmės trūkumą, duoda skurdų derlių.

Yra keletas priemonių, kaip apsisaugoti nuo šalnų: naudoti agro plėveles, kūrenti laužus per naktį, specialiai patręšti, tačiau  mūsų nuomone, ilgalaikis ir mažiausiai investicijų reikalaujantis, bet didžiausią naudą atnešantis sprendimas – laistyti naudojant sistemas. Jos padeda saugantis ir nuo šalnų (plačiau apie tai, kaip tai vyksta rasite straipsnyje „Laistymo sistema sauganti augalus nuo šalnų“) ir nuo karščių.  Gera žinia ta, kad agronomai prisiekia, jog šalnų daugiau nebebus ir kad galime gegužės viduryje švęsti agronominės vasaros pradžią bei pradėti rengtis karščiams.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>