Prieš keletą savaičių svečiavomės Jungtinėje karalystėje. Ir, kitaip nei kiti turistai, smalsavome ir domėjomės daržininkavimo tradicijomis. Kadangi viešėjome pas draugus gyvenančius mieste, klausinėjome, kokios galimybės yra turėti savo gabalėlį žemės, jei nuomojiesi namą be padoraus vidinio kiemo arba apskritai gyveni moderniame daugiabutyje. Džiugu buvo išgirsti, kad toks šansas yra, tik laukti jo tenka pakankamai ilgai, nes norinčiųjų gauti žemės plotelį už pakankamai mažą kainą – daugiau nei pakanka.

Pats procesas gana nesudėtingas. Paprastai miestelėnas (turintis leidimą gyventi šalyje ir galintis nurodyti pastovų adresą), priklausomai nuo rajono kuriame gyvena, turi kreiptis į atitinkamą rajoną administruojančią instituciją (apylinkę) ir išreikšti savo troškimą daržininkauti. Už 28 kv. jardus (1 kvad. jardas = 0,836 m2) per metus reikės sumokėti 18 svarų (apytiksliai 72 litus), o jei žemės per daug, galima imti pusę sklypo ir mokėti tik 9 svarus (apytiksliai 36 litus). Na, o tiems, kurie yra už apylinkės ribų, nuogąstauti nereikia – tiesiog reikės sumokėti dvigubai.

Tiesa, šis sklypas – tai dalis didesnio žemės ploto, vadinasi, neišvengiamai aplink save turėsite kaimynų. Nuo jų atsitverti galimybės nebus, nes sklype tvoras ir didesnius namelius statyti uždrausta. Maksimalus statinio dydis – tiek, kiek reikia įrankiams, vazonams, kibirams, kitiems rakandams susidėti. Įdomu, kad sklype uždrausta sodinti medelius. Pagal taisykles nebent galėtumėte pasodinti vieną kitą vaiskrūmį. Kiek teko matyti, dažniausiai tokiuose sklypuose auginamos salotos, žirniai, agurkai, pomidorai ir kitos į aukštį neaugančios daržovės.

Įdomu tai, kad kiekvienas toks sklypas turi po kompostavimo dėžę ir neretai – talpą lietaus vandeniui rinkti. Tai rodo, kad vis dėlto anglams svarbus gamtai draugiškas daržininkavimo būdas ir, kita vertus, patogu, nes nereikia vežtis ir nešioti vandens, kai ateina sausesnis periodas. Kita svarbi detalė, jog šie sklypai, kaip beje ir mūsiškiai sodai, nėra saugomi. Juosianti tvora peršokama arba nereikia ir to – atsidarai vartelius ir tiek. Tačiau, kiek girdėjome, tokių vandalizmo atvejų nedaug. O jei ir pasitaiko, matyt, tai neatbaido norinčiųjų nuomotis žemės lopinėlį.

Kaip ir dauguma valstybinių institucijų kuruojamų sričių, taip ir ši, turi savo silpnų vietų. Gyventojai neretai piktinasi, jog laukiančiųjų sąrašai nėra skelbiami, jog yra sklypų, kuriuose niekas nieko neveikia, bet iš besinuomojančiųjų jie nėra atimami, jog sklypų apskritai per mažai ir kad jie per toli nuo gyvenamųjų vietų. Štai tiek mūsų ispūdžių iš karalienės valdomos šalies, ne taip puikiai, kaip gali iš pirmo žvilgsnio pasirodyti.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>