Tikriausiai pastebėjote, kad kiekviena ligoninė, slaugos, priežiūros, senelių namai arba bet kuri kita su sveikata susijusi įstaiga, organizacija turi (arba bent jau turėtų turėti) erdvę pasisėdėjimui arba pasivaikščiojimams gryname ore. Kuri, be abejonės, negali būti tik šalto grindinio ir suolelių derinys, nes kovojantiems su liga, negalia ar sunkia metų našta yra būtina jauki ir žalia vieta, kurioje jie galėtų pasibūti patys su savimi ar juos lankančiaisiais.

Gydantys arba terapiniai sodai galėtų būti vienas iš tokių sodų pavadinimų. Tai sodai, kurie specialiai suprojektuoti taip, kad tenkintų fizinius, psichologinius, dvasinius ir socialinius žmonių poreikius, nesvarbu ar tai būtų ligoniai ir artimieji, gydytojai ar aptarnaujantis personalas. Šie sodai, susidedantys iš dirbtinių ir laukinių augalų, vandens telkinių, gali būti pasyvūs arba aktyvūs, t. y. kai sodai yra skirti tik pasivaikščiojimams arba pasisėdėjimams arba, kai į augalų sodinimą, auginimą, priežiūrą įtraukiami ir sergantieji.

Pastarieji sodai labai glaudžiai siejasi su augalų terapija apie kurią būtinai parašysime kituose mūsų straipsniuose. Tai iš tiesų vis labiau plintanti veikla, kuri padeda gydant fiziologines ir psichologines ligas, didina žmonių pasitikėjimą savimi ir augina atsakomybę. Šie sodai (dažniau – daržai), kaip ir tie apie kuriuos kalbame, turi būti labai atidžiai suprojektuoti, nepamirštant, kad jais ketina naudotis negalią turintys ligoniai.

Taigi, kuriant tokius sodus dalyvauja  kraštovaizdžio architektai, sodo dizaineriai, šios terapijos specialistai, įvairiausių ligų gydytojai, kineziterapeutai, fizioterapeutai ir kiti. Rekomenduojama į tokių sodų kūrimą įtraukti ir sergančiuosius, jų artimuosius, t. y. išgirsti jų nuomonę. Tik specialistų darbas gali užtikrinti, kad sode augantys augalai pritrauks paukščius, drugelius, jog jame bus galimybė pasislėpti šešėliuose nuo saulės, galiausiai, jog tai bus sveikas ir nuo grėsmių susižaloti apsaugotas sodas.

Dar vienas tokio sodo skiriamasis bruožas, jog jis turi būti draugiškas ne tik žmogui, bet ir gamtai. Vadinasi, jame turi būti sodinami atitinkamai klimatinei juostai būdingi augalai, įrengiamos efektyvios laistymo sistemos ir lietaus vandenį kaupiantys rezervuarai ir visa tai tam, kad būtų tausojami vandens ištekliai.

Šalia šių išvardintų savybių gydantis sodas taip pat turi būti įdomus visus metus, todėl siūloma auginti skirtingais metų laikais augančius augalus, karpyti krūmus ir medžius kuo įdomiau, sukurti gėlių labirintus ir ornamentus, pasirūpinti apšvietimu. Visa tai, kaip teigia specialistai, mažina sergančiųjų kraujospūdį, stresą, didina vitamino D įsisavinimą, sureguliuoja žmogaus biologinius ritmus. Gydantys sodai – dar vienas įrodymas, kaip stipriai žmogus yra susijęs su gamta.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>