Šiandienis jaunas žmogus, turintis galimybę naudotis visomis naujausiomis technologijomis, neretai net nežino, ką tai reiškia rašyti spausdinimo mašinėle, naudotis laidiniu telefonu, o visą reikalingą informaciją gauti tik miesto bibliotekoje. Tuo tarpu kiek vyresnė karta tai puikiai prisimena ir gali palyginti, kaip palengvėjo ir supaprastėjo kasdieniai dalykai. Smalsuoliams galbūt ir norėtųsi pakeliauti laiko mašina, tačiau vienintelis būdas mums patirti, kaip keitėsi žmonijos buitis, yra žvilgsnis į istoriją skaitant knygas, žiūrint filmus arba naršant internete.

Mūsų dėmesio centre – senosios laistymo sistemos. Juk suprantama, kad vandens – svarbiausio elemento augalų gyvenime, tiekimo užtikrinimas buvo aktualus visais laikais. Jis ypač tapo svarbus tuomet, kai mezeolito laikotarpiui (8000–5500/5300 tūkst. m. pr. m. e.) būdingą medžioklę ir žvejybą, susiformavus palankesniam klimatui, pakeitė neolito laikotarpį charakterizuojantis gyvulininkystės ir žemdirbystės atsiradimas. Natūralu, kad pradėjus sėti kultūras, išaugo ir poreikis jas laistyti.

Manoma, kad dirbtinis vandens tiekimas, skirtas drėkinti auginamoms žemės ūkio kultūroms, atsirado Mesopotamijoje ir Senovės Egipte 6000 tūkst. pr. m. e. Taip pat yra šaltinių, kurie liudija, kad pirmųjų laistymo sistemų būta ir senovės Peru 3000-4000 tūkst. pr. m. e.  Pirmasis laistymo metodas buvo labai paprastas – vanduo buvo tiesiog užliejamas. Deja, jis veikdavo tik tuomet, kai vanduo Nile pakildavo – tuomet iškąstais kanalais vanduo atplūsdavo iki laukų.

Vis dėlto, labai greitai pastebėta, kad tai nėra pats efektyviausias sprendimas laistyti, nes neretai, sugriuvus užtvarams, būdavo užliejamas visas kaimas, o be to, kartais Nilo lygis pakildavo nepakankamai ir laukai likdavo džiūti. Kažkiek daugiau buvo kontroliuojamos tik aukštesnės vietos, kurioms vanduo buvo tiekiamas iš kanalų vandenį pakeliant-pasemiant prie specialių medinių karčių pritvirtintais kibirais. Tik gerokai vėliau sugalvota, kaip kovoti su laukų perlaistymu iškasant griovius vandens pertekliui nutekėti.

Matyt, nepaisant aukščiau išvardintų minusų, ši kanalų sistema pasiteisino, nes su didesniais ar mažesniais patobulinimais buvo naudojama šiame regione tūkstančius metų bei buvo populiari ilgus šimtmečius Pietų, Šiaurės Amerikoje. Užliejimas, kaip laistymo būdas, dar ir dabar naudojamas kai kuriuose mūsų planetos kampeliuose, nors fiziškai tai yra gana sunkus darbas.  Šiandien kur kas populiaresni ir efektyvesni yra kiti metodai – purškimas, mikro purškimas, lašelinis laistymas, o dideliems plotams sausringose vietovėse naudojamas rotarinis purkštuvas, sumontuotas ant važiuoklės su ratais.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>