Tie, kas turime laistymo sistemas matome, kaip tinkamas laistymas padeda daug lengviau ir taupiau užauginti kokybiškas daržoves ar vaisius, o laistymo sistemos, jei jos naudojamos gėlynui, padeda šeimininkėms sukurti gražų spalvų ir kvapų paveikslą. Be to, pats laistymas, ypač jei tai sistema su purkštuvais, gali būti malonus akiai reginys – saulėtą dieną vanduo žaižaruoja visomis vaivorykštės spalvomis.

Ši mintis, jog laistymo sistemos padeda kurti savotišką meną, paragino mus pasidomėti, ar laistymas kaip procesas turi savo nišą mene. Pasirodo, kad laistymo sistemos gali būti puikios įkvėpėjos mėgstantiems tapyti, braižyti, fotografuoti ar net kurti linksmas karikatūras.

Garsių menininkų darbų, kurie būtų skirti laistymui, rasti nepavyko, tačiau profesionalios didelio formato fotografijos (padarytos ir Jūsų pačių) su laistymo sistemomis gali papuošti kambario ar virtuvės sienas. Na, o viena iš reikšmingesnių duoklių laistymo sistemų naudai atspindėti – Jungtinėse Amerikos Valstijose  sukurti pašto ženklai.

Šiuo metu mene itin populiarūs sprendimai, kuriuose panaudoti įvairūs buities ar ūkio padargai. Neretai taip siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad medžiagos gali būti panaudojamos kelis kartus, perdirbamos. Vienas tokių kūrinių, pavadinimu „Lizdas“ – tai mistinė erdvė iš laistymo sistemose naudojamų vamzdžių tikrai primenanti paukščių ar gyvūnų gūžtas.

Dar viena meninė instaliacija skirta ekologijai populiarinti – „Eko-mandala“. Joje laistymo sistemų vamzdeliais atitekanti gyvybė (žaliai nuspalvintas vanduo) „maitina“ visą miestą. Taip vienas Japonijos menininkas urbanistas norėjo pavaizduoti, kaip svarbu išsaugoti gamtos išteklius ir kiek įmanoma  – miesto žaliuosius plotus.

Taigi, laistymo sistemos – tai ne tik vamzdžiai, purkštuvai, aklės ir pan. Jose dera ir menas, ir nauda. Beje, apie patį laistymą, kurį taip pat galime laikyti tam tikru kūrybos procesu, rašysime dar ne vieną kartą. Juk netrukus pradėsime ruoštis kitam metų ciklui.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>