Nepatikėsite, bet pradėjus domėtis augalų streso priežastimis, etapais, įveikimo principais, paaiškėjo, jog žmonės ir augalai labai panašiai reaguoja į įtampą. Augalų streso tyrinėjimams pastaruoju metu skiriamas ypatingas dėmesys, nes faktorių dėl kurių augalai patiria stresą vis daugėja. Prie visą laiką egzistavusių stresorių (vandens trūkumas arba perteklius, radikali temperatūrų kaita, padidėjęs dirvožemio druskingumas, šalnos, saulės radiacija) prisidėjo tie, kuriuos iššaukia žmonių ūkinė veikla. Tai toksiniai teršalai, nuodingos dujos, cheminės trąšos, dirvožemio rūgštingumas ir t. t.

Įdomu tai, kad augalai, kaip ir žmonės, taip pat turi prisitaikymo mechanizmus ir ilgainiui išmoksta išgyventi streso sąlygomis. Be to, kaip ir žmogiškasis stresas gali būti teigiamas ir neigiamas, taip ir augalų stresas gali arba pastūmėti vystymąsi, arba jam pakenkti. Teigiamai galėtume vertinti sezonų kaitą, kai nuosekliai keičiasi temperatūros, drėgnumo rodikliai, kurie paskatina augalą pereiti iš vienos augimo stadijos į kitą. Neigiamai, kai stresorius iš esmės pažeidžia normalius augalo fiziologinius procesus. Pavyzdžiui, itin pavojingos yra pavasarinės šalnos. Tuo metu lapų apsauginiai audiniai dar nebūna susiformavę ir ląstelių vakuolėse susidarę ledo kristalai suplėšo jas iš vidaus.

Schema, kaip kovoti su stresu tinka ir augalams, ir žmonėms. Pirmiausia, ką reikia padaryti – pašalinti stresorių, o geriausiai, kalbant tiek apie vienus, tiek kitus – imtis prevencinių priemonių, jog stresoriams nebūtų galimybių atsirasti. Žmogus tokiu atveju turi sveikai maitintis, sportuoti, turėti reguliarų režimą, o ką daryti augalui? Ten, kur negali savimi pasirūpinti jis pats, gali padėti žmogus. Kaip?

Pirmiausia, išrinkti tinkamą laistymo būdą (lašelinį arba su purkštuvais) ir nustatyti taupų, augalo stadijas atitinkantį laistymo režimą. Antra, norėdami apsaugoti augalus nuo pavasarinių šalnų taip pat galite naudoti laistymo sistemą (apie tai daugiau galite paskaityti čia). Trečia, teisingas laistymas neišplauna naudingų medžiagų ir neskurdina dirvožemio, todėl reikės naudoti mažiau įvairiausių trąšų, kurios taip pat priskiriamos stresoriams. Ketvirta, pasidomėkite galimybėmis apsaugoti augalus nuo kaitrų ir ultravioletinių spindulių – šiuo metu populiarėja specialios ant vaisių, uogų, daržovių užpurškiamos ir vėliau lengvai nuplaunamos priemonės. Tik pasidomėkite jų sudėtimi!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>