Kaip ir žadėjome, tęsiame biologijos pamokėles apie tai, kokį vaidmenį vanduo atlieka augalo gyvenime. Jau aptarėme fotosintezės procesą, kurio metu augalas saulės energiją paverčia į biomasę.  Liko peržvelgti dar tris – aušinimą, transportavimą ir laikymą. Taigi, šį kartą apie tai, kas tai yra aušinimas kalbant apie augalus. Skamba keistokai, tiesa?

Kaip žodis ar veiksmas aušinimas daug įprastesnis mūsų ausims jei kalbame apie automobilio variklio aušinimo skystį ar nešiojamą kompiuterį. Galbūt ne taip stebina aušinimo sąsaja su vandeniu, nes dažniausiai karšti objektai ar procesai taip ir atvėsinami arba ataušinami – vandeniu arba oru. Taigi, augalai „aušinasi“ vandeniu.

Augalo aušinimosi procesas šiek panašus į žmonių ar gyvūnų prakaitavimą, kuomet skysčiai (iš jų – 60 proc. yra vanduo) pašalinami per prakaito liaukas. Prakaitavimas yra natūrali organizmo reakcija skirta reguliuoti organizmo vidaus temperatūrą. Prakaitavimas paintensyvėja, kai yra šilta, o žmogus smarkiau prakaituoja ir tada, kai patiria fizinį krūvį ar stresą.

Augalai prakaituoja irgi, ypač, kai karšta. Taip kaip ir kituose organizmuose prakaitavimas iš jų pašalina šilumos perteklių ir aušina. Esminis skirtumas tas, kad augalai aušina save drėgmei garuojant nuo lapų paviršiaus.

Ar žinojote, kad kai drėgmė, esanti dirvožemyje, garuoja, pradeda mažėti ir dirvožemio temperatūra? Beje, garuojanti drėgmė purena dirvą, tad taip į augalų šaknų sistemą daugiau patenka deguonies. O kuo jo daugiau, tuo lengviau šaknys įsisavina maistingąsias medžiagas ir greičiau bei lengviau vystosi.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>