Taupus laistymas (angl. deficit irrigation, trumpinys DI) tarp praktikų ir teoretikų jau tampa tam tikru sutartiniu apibrėžimu. Taupus laistymas –  tai visiems laistymo būdams pritaikoma strategija, kuri taupo vandens išteklius. Taupaus laistymo metodas pagrįstas vienu esminiu principu –  kaip sunaudojant kuo mažiau vandens gauti didžiausią derlių ir ekonominę naudą, o sutaupytu vandeniu palieti daugiau plotų arba panaudoti kitiems tikslams. Ypač tai aktualu šalyse, kuriose trūksta vandens ir neretai daug pelningiau yra padidinti vandens naudojimo efektyvumą nei, pavyzdžiui, investuoti į pasėlių ploto praplėtimą. Vandens naudojimo optimizavimui nusakyti taip pat jau yra nusistovėję terminai (angl. crop water productivity arba water use efficiency), kurie palengvina diskusijas šia tema tarptautiniu lygmeniu.

Taupus laistymas yra optimalus laistymo metodas, kuomet laistoma tik sausuoju laikotarpiu ir tam tikrose augalų vystymosi stadijose, kuriose vanduo yra neišvengiama būtinybė. Pavyzdžiui, vanduo yra gyvybiškai svarbus augimo pradžioje, tačiau vėliau, užmezgus vaisius ir augalui vegetuojant, vanduo jam tampa nebe toks reikšmingas. Taigi, tais laikotarpiais yra laistoma normuotai arba, jei iškrenta minimalus reikalingas kritulių kiekis, laistymo atsisakoma. Toks augalų augimo ciklu ir klimato analize paremtas laistymas ir padeda pasiekti vandens panaudojimo efektyvumą ir produktyvumą, t. y. mažesni vandens kaštai, bet didesnis derlius ir mažesnė jo savikaina (visa tai apskaičiuojama išsiaiškinus, kiek vienam kilogramui, pavyzdžiui, grūdų, sunaudota kubinių metrų vandens).

Kaip minėjome, ši vandenį taupanti strategija gali būti taikoma visiems laistymo būdams – tiek lašeliniam, tiek su purkštukais. Taip pat šis metodas tinkamas įvairioms kultūroms, kas tai bebūtų – daržovės, vaisiai, javai, gėlynai ir t. t. Mokslinių institutų eksperimentai parodė, kad kurie augalai, pavyzdžiui pramoniniu būdu auginami riešutai,  laistomi atsižvelgiant į jų augimo ciklą, vėliau daug geriau ištveria sausus laikotarpius. Žinoma, yra augalų grupės, kuriems nuolatinis laistymas būtinas visą augimo laikotarpį, tokiu atveju taikyti taupų laistymo metodą reikėtų labiau atsižvelgiant į klimato sąlygas.

Taupaus laistymo strategija naudinga dar keliais aspektais. Ji be efektyvumo ir produktyvumo padeda išvengti augalų ligų, kurios yra susijusios su perlaistymu, ji taip pat leidžia geriau planuoti ir užtikrina derliaus dydžio stabilumą, jo kokybę. Be to, naudojant šią srategiją pasėliai yra apsaugoti nuo maistingų medžiagų išplovimo, jiems reikia mažiau trąšų, tad derlius būna ekologiškesnis, o ir požeminiai vandenys nėra taip teršiami, kaip laistant įprastu būdu. Įvairūs moksliniai institutai, su žemės ūkiu susijusios asociacijos, organizacijos ir toliau tęsia šio metodo tyrinėjimus, eksperimentus, nes tikrai efektyviam šio metodo panaudojimui būtina įvertinti visus kriterijus – auginamas kultūras, dirvožemį, klimatą ir pan.

Šaltinis: Laisvoji enciklopedija Vikipedija [žiūrėta 2013 m. lapkričio 31 d.]. Prieiga per internetą: http://en.wikipedia.org/wiki/Deficit_irrigation

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>