Jei visą vasarą už Jus laistė, Jūsų laiką ir vandenį taupė laistymo sistema, pats laikas pasirūpinti ja pačia (angliškų kalboje tam net yra specialus terminas winterizing). Paprastai šalčių laistymo sistema nebijo ir jos perkelti iš daržo, šiltnamio į sandėliuką ar kitą šiltesnę patalpą nereikia. Kitas dalykas, jei sistemoje yra likę vandens. Tuomet pirmosios šalnos gali tapti didžiausiu laistymo sistemai galinčiu pakenkti faktoriumi.

Nepalikite sistemoje vandens

Orų prognozės praneša, kad šalnos jau netoli, todėl geriau nelaukti ir iš anksto apdairiai parengti laistymo sistemą šalčiams. Tam nesugaišite nė valandos, o laiku pasirūpinę sistema, džiaugsitės ja ir kitą sezoną. Taigi, norėdami naudotis laistymo sistema ir pavasarį, pirmiausia, ką turite padaryti – dar prieš minusinę temperatūrą nutraukti vandens padavimą ir išvalyti ją nuo likusio vandens. Beje, regionuose, kur žiema negąsdina, laistymo sistemos dalis, net jei jose yra likę vandens, galima ramiai palikti – vanduo neužšals.

Kas gali nutikti? Sistemoje, nesvarbu, ar tai būtų lašelinė laistymo sistema ar sistema su purkštuvais, termometro stulpeliui nukritus žemiau nulio, likęs vanduo užšąla,  plečiasi, todėl gali plyšti vamzdis, sprogti sujungimas arba purkštuvas. Pavyzdžiui, taip dažnai nutinka kranams (čiaupams), kai žiemos metu paliekamas uždarytas kranas, o ten lieka kažkiek vandens.

Geriausiai vandenį iš sistemos išstumia suspaustas oras, tačiau pačiam tai būtų sudėtinga atlikti neturint oro kompresoriaus, taigi, tektų samdyti profesionalus. Universalesnis sprendimas – pasitelkti pagalbon automatinio nutekėjimo vožtuvus, juos tereikėtų įdiegti žemiausiame sistemos taške. O jei sistema ne automatinė, o pavyzdžiui, „Laistymo padėjėjas“? Tiesiog atidarykite akles vamzdžių galuose, pakelkite vamzdį ir dėl gravitacijos vanduo išbėgs.

Atjunkite programatorių

Jei laistymo sistema automatinė ir buvo valdoma programatoriumi, atjungdami vandens padavimą, nepamirškite išjungti ir jo. Kai kuriais atvejais reikia nustatyti funkciją „off“. Paprastai visa sukaupta informacija apie laistymą, klimato sąlygas, reljefą lieka, todėl pavasarį Jums nereikės suvedinėti informacijos iš naujo. Beje, įjungus minėta režimą, atjungtas programatorius iš elektros rozetės visą šaltąjį laikotarpį visai nenaudos elektros.

Uždenkite lauke liekančias dalis

Paprastai medžiagos iš kurių pagamintos pagrindinės laistymo sistemos dalys šalčių nebijo. Tačiau jei sistemą paliekate lauke prieš itin šaltas žiemas, o tokia šių metų žiema Lietuvoje ir ketina būti (sinoptikai prognozuoja, jog tai bus šalčiausia žiema per visą šimtmetį), gerai būtų ją apsukti plėvele arba apkloti šiltais nebenaudojamais pledais, veltiniu. Įdomu tai, kad ten, kur kultūros auginamos ištisus metus nepaisant vėstančio oro, yra įrengiama speciali „žemės“ šildymo sistema, tad vanduo neužšąlą net ir esant minusinei temperatūrai.

Vis dėlto, mūsų klimatinės juostos sąlygomis, jei turite galimybę, laistymo sistemą, ypač elektromagnetinius vožtuvus (juos gana brangoka būtų pakeisti), metalinius kranus – išrinkite ir įneškite į šiltesnes patalpas. Liaudies išmintis byloja, kad atsarga gėdo nedaro.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>