Rugpjūtis – tas mėnuo, kai jau galime džiaugtis tuo, ką pasėjome. Paskutinįjį vasaros mėnesį didžioji dauguma vaisių, daržovių, grūdinių kultūrų subrandina savo derlių, tad mes visas savo jėgas ir laisvą laiką skiriame jam nuimti. Bet ar tikrai? Ar nesidairote pavydžiai į kaimyno daržus iš kairės ir dešinės, nes paties derlius visai ne tokio dydžio ir ne tokios kokybės, kokios tikėjotės. Jeigu taip nutiko, vis dėlto reikėtų ieškoti priežasčių, nes net jei ir norėtume, nuo žiūrėjimo į kito gėrybes mūsiškės nedvigubėja.

Kas nulėmė šių, o gal kelerių metų nesėkmes? Tiesą sakant, jei derlius menkesnis tik šiais metais, gali būti, jog čia kalti gamtos pokštai – netikėtos šalnos, per ilgos liūtis, per dideli karščiai.. Visai kas kita, jei jūsų sandėliai ir lentynos pustuštės jau ne vieną sezoną. Tokiu atveju, tikrai siūlytumėme ištirti dirvožemį. Tam reikės skirti šiek tiek lėšų, bet geriau dabar ir tiek, nei dar vienerius metus investuoti į žemės apdirbimą, tręšimą, sodinukų įsigijimą, darbą ir transportą ir matyti, kaip visa tai neatsipirko arba pelnas pernelyg mažas.

Dar viena iš priežasčių, kas galėtų  lemti menką derlių – netinkamas vanduo arba netinkamas laistymas. Taigi, ką reikėtų padaryti: 1) jeigu jau yra arba numatytas laistymas, reikėtų atlikti laboratorinius vandens šaltinio tyrimus, 2) kreiptis į specialistus, kurie remdamiesi dirvožemio ir vandens tyrimų rezultatais, o taip pat auginamos augalų kultūros poreikiais, sukurtų Jums dirvožemio ir/ar vandens gerinimo planą, 3) jeigu laistymo nėra, rimtai apsvarstyti, ar tai nėra mažo derliaus priežastis.

Blogiausia, ką galėtumėte padaryti, tai nieko nekeisti ir laukti, kol problemos išsispręs savaime, nesigilinti į priežastis ir nesidomėti naujomis galimybėmis. Nėra blogos žemės, kaip ir nėra blogo oro, tereikia tik tinkamai ją parengti. Beje, laistymo sistema gali padėti ir kovojant su gamtos išdaigomis. Nuo minėtų šalnų ir karšių gali apsaugoti ta pati laistymo sistema. Jog laistymo sistema saugo nuo žemės išdžiūvimo lyg ir savaime suprantama, dažniau nuostabą kelia tai, kad ji tinkama ir kovai su šalnomis. Plačiau apie veikimo principą skaitykite straipsnyje „Laistymo sistema sauganti augalus nuo šalnų“.  O kol kas – linkime efektyvių sprendimų planuojant ateinantį sezoną!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>