Mes Jums ne kartą pasakojome apie galimybes kaupti lietaus vandenį naudojant antžeminius arba požeminius rezervuarus. Taip pat dalinomės patarimais, kaip kaupti lietaus vandenį patiems, jei nėra galimybės įsigyti profesionalios įrangos. Tačiau visi šie mūsų patarimai buvo labiausiai orientuoti į vienkiemių, privačių namų gyventojus ar ūkininkus, daržininkus. O juk didžioji žmonijos dalis vis dėlto gyvena miestuose – ten intensyviausiai naudojami  įvairiausi ištekliai, ten labiausiai jų trūksta. Be to, miestuose ir apie juos taip pat telkiasi pramonė, kuri daugiausiai išeikvoja vandens.

Kokie sprendimai? Iš esmės, projektuojant daugiabutį arba ištisus gyvenamuosius kvartalus, remiamasi tuo pačiu principu – dažniausiai šalia po žeme yra montuojami didžiuliai specializuoti rezervuarai, kuriame kaupiamas lietaus vanduo. Rezervuaras yra sujungtas su kiekvienu butu, tad visi gyventojai gali naudoti šį vandenį. Tikriausiai prisimenate, kad lietaus vanduo tinka viskam, išskyrus maisto ruošimui ir atsigaivinimui. Visais kitais atvejais, tualete, vonioje, grindų plovimui, skalbimui jį galite naudoti drąsiai. Visa ši galinga lietaus surinkimo ir paskirstymo sistema turi ir filtrus, kurie valo lietaus vandenį nuo stambių ir smulkių šiukšlių, nešvarumų, o geriamasis ir lietaus būna saugiai atskirti.

Mūsų žiniomis, Lietuvoje toks gyvenamasis kvartalas, kuriame suprojektuota lietaus surinkimo sistema, yra tik vienas. Tuo tarpu užsienyje panašūs projektai vis labiau ir labiau paklausūs, todėl auga ir jų pasiūla. Kas lėmė jų populiarėjimą? Panašu, kad didžiausią įtaką tam turi ekologiško mąstymo ir gyvensenos įsigalėjimas. Žinoma, ne mažiau svarbu ir tai, kad tokių namų gyventojai mokės mažesnius mokesčius už vandenį. Teisūs bus tie, kurie sakys, kad šių namų kvadratinis metras gerokai brangesnis už įprastų, tačiau atitinkamai – išlieka ir aukštesnė šio turto vertė.

Lietaus surinkimo sistemas jau pradeda naudoti ir verslo centrai, biurų pastatai. Ne tik todėl, kad tai padeda mažinti vandens sąnaudas. Jei įmonė įsikūrusi tokiame pastate, tai siunčia žinutę vartotojams, jog ši įmonė yra socialiai atsakinga – ji investuoja į technologijas, jai rūpi tausoti gamtos išteklius, ji vertina žmogų. Tokia organizacija ir jos produktai kelia didesnį pasitikėjimą. Panašu, jog tokių pastatų, tiek verslo, tiek gyvenamųjų, ims daugėti ir Lietuvoje. Kai tai nutiks, būtinai tuo pasidalinsime.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>