Tikriausiai ne vienam kyla klausimas, kokį vandenį geriau naudoti laistymui – tvenkinio ar lietaus. Šio klausimo sulaukėme ir iš antrus metus laistymo sistemą naudojančios mūsų skaitytojos. Ji kurį laiką laistymo sistemai priklausančią vandens talpą, pakabintą šiltnamyje, pildydavo šalia esančio prūdo vandeniu. Tam ji naudodavo elektrinį siurbliuką. Tik štai, ją nuolatos kankino dvejonė, gal vis dėlto tvenkinio vanduo nėra tinkamas nei dirvai, nei derliui. Atsakyti vienareikšmiškai į šį klausimą – negalime, labai daug kas priklauso nuo aplinkybių, bet jas įvertinus, tikrai galima rasti atsakymą. Yra keli dalykai, kuriuos įvertinus, galėtume pasakyti, kas vis dėlto tinkamiau – lietaus ar tvenkinio vanduo.

Pirma, lietaus vandeniui rinkti būtinas stogas. Taigi, reikėtų pasižiūrėti, ar stogas nėra iš seno asbestinio šiferio, impregnuotų šiaudų ar bituminių čerpių. Toks stogas teršia lietaus vandenį. Jei viskas gerai, galima galvoti apie lietaus vandens kaupimą. Dar saugiau, jei lietvamzdį išeina prijungti prie lietaus surinkimo rezervuaro. Tuomet  lietaus surinkimo rezervuare esantis  filtras išvalo lietaus vandenį nuo nešvarumų ir kartu dozuoja  vandens padavimą į rezervuarą. Kitaip gali būti, kad perteklinis vanduo bėgs per rezervuaro kraštus. Dar vienas lietaus vandens surinkimo pliusas, jog jam rinkti nereikia siurblio, taigi taupoma elektra.

Antra, kalbant apie prūdą, reikia įvertinti, ar šalia jo nėra objektų, kurie galėtų užteršti vandenį (pavyzdžiui, automagistralė, dirbami laukai, kuriuose naudojami chemikalai,  gyvenamieji namai, iš kurių  į tvenkinį gali patekti buitiniai nešvarumai ir pan.). Tokiu atveju, lietaus vanduo bus žymiai švaresnis ir sveikesnis vandens šaltinis. Kita vertus, jeigu prūdas yra natūralus, neužterštas, jo vanduo yra turtingesnis, nes turi daug organinių dalelių-trąšų.

Ką daryti? Jeigu abejojote dėl tvenkinio vandens švarumo, galima jį patikrinti laboratorijoje. Jeigu vanduo yra neužterštas chemikalais ir buitinėmis nuotekomis, tuomet neverta nieko keisti. Na, jeigu vis dėlto norisi sutaupyti elektrą arba nesibaiminti, kad siurblys gali būti pavogtas, tuomet siūlytume rinkti lietaus vandenį į rezervuarą.   Žinoma, kaip minėjome, prieš tai įvertinus stogo dangos tinkamumą.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>