Šiais metais  „Irritrol“ (viena iš didžiausių laistymo sistemas kuriančių kompanijų Amerikoje ir visame pasaulyje) pagaliau Europai adaptavo ir pristatė savo naujieną – realias oro sąlygas matuojančią automatinę laistymo sistemą „Climate Logic“. Lietuvoje šią išmanią sistemą gali pasiūlyti tik jau 15 metų juos atstovaujanti UAB „Maidina“. Ši sistema nuo tradicinių (kurios veikia tiksliai nustatytu režimu) skiriasi tuo, kad ji matuoja daug daugiau rodiklių ir pati reaguodama į esamą oro situaciją, koreguoja laistymo režimą. Be visa ko, sistema vėliau pateikia duomenis, kiek buvo vandens sunaudota (daugiau ar mažiau) lyginant su tuo, kas jai buvo užprogramuota.

Kaip veikia „Climate Logic“ sistema? Iš pirmo žvilgsnio ji atrodo labai paprastai, tačiau įsigilinus į jos galimybes atrodo, jog kalbėtume ne apie laistymo sistemą, o apie inovacijų inovaciją, kuri nustebintų ir kiečiausią skeptiką. Pagrindinė sistemos ašis – programatorius, kuris turi integruotą duomenų bazę – ji, įvedus vietovės koordinates, sugeneruoja paskutiniųjų metų oro sąlygas ir nuolatos kaupia šiuos duomenis toliau.

Duomenų bazės duomenis programatorius apjungia savo ir siųstuvo informaciją taip parinkdamas tinkamiausią laistymo programą. Tai yra, nepaisant to, ką prieš tai žmogus užprogramuoja, programatorius naudoja realių orų sąlygų duomenis, kuriuos gauna iš siųstuvo, ir tuojau pat koreguoja laistymo trukmę.  Taigi, siųstuvas, kuris matuoja kritulių kiekį, saulės radiaciją ir oro temperatūrą, yra ne mažiau svarbi sudėtinė šios automatinės laistymo sistemos dalis. Tačiau, apsisaugant nuo to, kad siųstuvas gali sugesti,  programatorius galutinį sprendimą priima vadovaudamasis savo duomenimis. Pamatęs, kad siųstuvas rodo klimato juostos neatitinkančius duomenis (pavyzdžiui, kad vasarą temperatūra nukrito iki -25 laipsnių Celsijaus), siųs signalą žmogui, kad šis elementas rodo neteisingus duomenis ir jį reikia taisyti.

Kokia nauda žmogui? Pirmiausia, kad atsižvelgdama į „tikras“ meteorologines sąlygas, „Climate Logic“ sistema padeda taupyti vandenį (tai aktualu ir dėl mažėjančių vandens išteklių pasaulyje, ir dėl piniginės), laiką, yra lengvai įdiegiama ir valdoma. Antra, akivaizdi šios sistemos nauda augalams – naudojant ją galima būti užtikrintam, kad jie bus neperlaistomi arba nekentės dėl vandens trūkumo. Savo ruožtu tai byloja ir apie gausesnį, skanesnį derlių.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>