Gegužė žymi tikrų tikriausių darbų daržuose ir soduose metą. Jau galime matyti, kaip turintys daržus miestelėnai savaitgaliais traukia į savo ar tėvų sklypus, o gyvenantys kaime ar turintys privačius namus – pluša lysvėse beveik kiekvieną vakarą. Tie, kas žemės lopinėlio neturi – sukinėjasi balkonuose, kapstosi plotelyje prie daugiabučio, o turintys noro ir galimybę siūlosi talkininkais giminėms ar bičiuliams.

Žibuoklių mėnuo žymi ir laistymo sezono pradžią. Kol kas, kol daigai dar nedideli ir didelių kaitrų nesulaukėme, lyg ir pakanka vieno kito laistytuvo. Betgi pamažu artėja tas metas, kai ir Jūsų laiko, kurį skiriate laistymui ir vandens, kuriuo liesite augalus, reikės vis daugiau ir daugiau. Bepigu, jei Jūsų žemės plotai nedideli, nedirbate ar ilsitės pensijoje – tuomet laistymas savotiška mankšta ir malonumas.

Bet ką daryti tiems, kurie skuba, kurie nori daugiau laiko skirti šeimai, kurių sklypai ne žvilgsniu aprėpiami, yra toli ar tiems, kurie nori sutaupyti – ne tik dėl savo piniginės, bet ir ekologijos? Mūsų patarimas – pavesti laistymą laistymo sistemoms ir pradėti kaupti lietaus vandenį.

Laistymo sistemos

Pats efektyviausias sprendimas – vandenį ir laiką taupančios bei aukštesnę augalų kokybę užtikrinančios laistymo sistemos. Priklausomai nuo Jūsų poreikių, galite įsirengti laistymo sistemas su lašeliniu vamzdžiu arba sistemas su purkštuvais. Beje, sistema su lašeliniu vamzdžiu taupo ir energiją: jei antžeminis vandens rezervuaras yra pakeltas virš žemės ne mažiau kaip 1 metrą, tuomet nereikalingas vandens siurblys. Jeigu sodyba ar daržas toli nuo namų – pagalvokite, kiek laiko sutaupytumėte, įsirengę automatinį laistymą.

Lietaus vanduo

Dar daug vandens sutaupysite, jei rinksite lietaus vandenį. Be to, lietaus vanduo yra kur kas naudingesnis jūsų daržovėms, vaisiams ar uogoms – šie daug geriau auga. Taigi, jeigu turite galimybę, įsigykite rezervuarą ir įsirenkite lietaus surinkimo sistemą. Lietaus vandenį galima rinkti į antžeminius, jei jau turite namą ir vandenį naudosite dažniausiai laistymui, arba požeminius lietaus rezervuarus, jei dar tik ketinate jį statyti ir norite naudoti visoje buityje.

Įrangos priežiūra

Nemažai vandens laistydami išeikvojame ir neatsakingai palikdami įrangą. Palaistę: 1) nepalikite atsukto vandens čiaupo;  2) įsitikinkite, kad  sodo žarnoje neliko vandens; 3) patikrinkite, ar pasibaigus darbams darže užsukite padavimo ventilį. Apskritai reikėtų periodiškai tikrinti visus kranus ir hidrantus. Nepatingėkite pamatę, kad iš krano laša vanduo, pakeisti tarpinių arba ventilį. Taip pat reguliariai tikrinkite ar kranai, sujungimai, purkštuvai ir sodo žarnos nepraleidžia vandens.

Gerų darbų ir orų!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>