Vis dažniau žiniasklaidoje girdime apie naują fenomeną – nemokamą galimybę miestiečiams auginti savo daržoves ir vaisius mieste. Plotą, kuriame galima daržininkauti, skiria valstybė arba privatūs asmenys. Ši praktika jau senokai paplitusi JAV, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje. Tuo galėjo įsitikinti ir Taupuslaistymas.lt komanda viešėdama Berlyne ir dabar jau galinti patvirtinti, kad mintis daržininkauti miesto erdvėse – gaji ir pasiteisinusi.

Žaliosios zonos

Pirma, kas krito į akis lankantis vienoje didžiausių Europos sostinių, jog net ir stūksant seniems bei kylant naujiems masyviems pastatams, žalumos ten netrūksta. Miesto gatvės apsodintos įvairiausių rūšių medžiais, yra gausybė parkų, skverelių, kurie šiltomis pavasario ir vasaros dienomis tūpte nutūpti miestelėnų. Jau dabar trečdalį miesto teritorijos sudaro ežerų, upių, miškų tinklas, tad pagrįstai Berlynas laikomas „žaliausia“ Europos sostinė.

Antra, visiškai netikėta žalia erdvė atsivėrė 2008 m. uždarius seniausią pasaulyje civilinį oro uostą „Berlin Tempelhof“. Po ilgų diskusijų, ką daryti su didžiuliais plotais, nuspręsta jį atiduoti berlyniečiams – oro uostas virto parku, kuriame buvusiais pakilimo takais patogu bėgioti, važinėti dviračiais, riedučiais, leisti aitvarus ar tiesiog ilsėtis ant pievos. Tačiau ne per seniausiai šiose erdvėse atsirado vietos ir dar vienai idėjai – daržui mieste. Miesto gyventojai čia gali nemokamai įsirenginėti dėžėse savo darželius ir auginti ką norintys.

Laistymo tradicija

Žingsniuojant Berlyno gatvėmis ar važiuojant viešojo transporto priemonėmis galima nesunkiai pastebėti, kokia laistymo kultūra vyrauja šiame mieste. Automatizuotą laistymą purkštuvais dažniau renkasi didesnius plotus turintys privatūs asmenys ir valstybinės institucijos. O štai soduose, kuriais nusagstytas visas miestas, itin populiaru rinkti lietaus vandenį ir naudoti lašelines sistemas. Tai itin pasiteisina, mat berlyniečių sodai yra nedideli, labiau skirti pramogai nei rimtam daržininkavimui. Beje, lietaus vandenį renka ir daugiabučių namų gyventojai – vidiniuose kiemuose itin populiaru auginti gėles, o kas ekonomiškiau ir labiau tinkamo augalams, jei ne lietaus vanduo.

Grįžtant  prie daržo mieste idėjos, būtina pabrėžti, kad ji yra kur kas platesnė nei vien tik daržininkavimas. Nuolatos augant urbanizacijos tempams,  konkurencijai, kuri lemia susvetimėjimą, žmonės, o ypač gyvenantys mieste pasiilgsta gamtos  ir nuoširdaus paprasto bendravimo, todėl tokia erdvė kaip daržas mieste – puikus sprendimas susitikimams ir naujiems ryšiams kurti. Panašu, jog Berlynas, suteikdamas šias galimybes savo miesto gyventojams ir svečiams yra vienas iš Europos sostinių lyderių.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>