Sveikiname visus su atėjusiu pavasariu. Dar nematyti, bet galima pajausti, kaip augalai bunda iš gilaus žiemos miego ir tuoj tuoj visą sėklose, pumpuruose sukauptą energiją pavers į naujus augliukus, lapus ir žiedus.  Tai vienas gražiausių metų laikų, kuriame triumfuoja gyvybė, o tai visai gamtai ir žmogui suteikia begalinį džiaugsmą.  Kita vertus, šiame laike slypi ir grėsmių. Būtent tokiu metu augalų tyko paslaptingas, tylus ir šaltas tikrąja to žodžio prasme kenkėjas – pavasarinės šalnos. Ypač nuo šalnų nukenčia mūsų sodo numylėtiniai: vaismedžiai, vaiskrūmiai, uoginai ir sodo puošmena – dekoratyviniai augalai.

Kaip šalnos pakenkia augalams? Žieduose, naujai išleistuose augliukuose ir lapų ląstelėse yra daug skysčio, kuris esant minusinei temperatūrai atšąla ir taip pažeidžia ląsteles iš vidaus. Dėl to daug žiedų lieka tuščių, o kai kurie vaisiai, lapai ir augliukai deformuojasi. Taigi, šalnos pridaro daug žalos. Žmonės įvairiai su jomis kovoja – naudoja agroplėvelę, dūmus. Yra ir dar vienas būdas – laistymo sistema.

Laistymo sistema dėl savo aukšto efektyvumo kovojant su šalnomis taikoma visame pasaulyje. Žinoma, kyla klausimas, o kaip vanduo gali apsaugoti augalus? Esmė slypi tame kad vanduo, kol neužšąla, būna pliusinės temperatūros ir savo šiluma bei energija dalinasi su augalais. Tokio energijos šaltinio visiškai užtenka tam, kad augalas nenukentėtų.

Ką reikia žinoti taikant tokį apsaugos metodą?

  1. Laistyti reikia pradėti, kai oro temperatūra yra pliusinė. Kuo aukštesnė bus laistymo pradžios temperatūra, tuo labiau nuo žemesnių temperatūrų bus apsaugoti augalai.
  2. Laistyti reikia visą laiką ir visą plotą, kuriame auga augalai. Negalima nutraukti laistymo net keletui minučių.
  3. Kuo didesnis laistymo intensyvumas, tuo nuo didesnių šalčių bus apsaugoti augalai.
  4. Laistyti reikia tol, kol nepradės kilti oro temperatūra ir nepradės nuo lapų tirpti ledo sluoksnis. Dažniausiai tai būna po saulėtekio.
  5. Laistymui naudojama speciali įranga, kuri skirta būtent apsaugai nuo šalnų. Tai yra specialūs purkštuvai, kurių apsisukimas aplink save užtrunka iki 60 sek. Taip pat dažnai naudojami purkštuvai su kryptiniu purškimu tuose vietose, kur augalai auga eilėmis su dideliais tarpais tarp jų (3-4 metrai).  Taigi, tai aktualu, tiems, kurie turi sodus, šilauogių, dekoratyvinių augalų plantacijas.
  6. Atminkite, laistyti negalima, jeigu pučia stiprus vėjas!

Saugokite ir save, ir savo augalus nuo šalnų!

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>