Dažnai sodininkai ar daržininkai susiduria su dviem opiomis problemomis: 1) netoli gyvenamosios vietos esančiame sode arba darže nėra elektros energijos, 2) elektra yra, tačiau sodas arba daržas yra toli nuo gyvenamosios vietos ir nesinori jos nuolatos palikti įjungtos. Kita vertus, norint išauginti derlių, laistyti būtina. Taigi, kokie yra sprendimai, kai susiklosto dvi iš pirmo žvilgsnio ganėtinai skirtingos situacijos? Ką galima padaryti? Ir ar apskritai įmanomas laistymas be siurblio, kuriam ir yra reikalinga elektros energija?

Iš tiesų, yra keletas pasirinkimų. Pirmuoju atveju, kai vis dėlto yra galimybė lankyti daržą ar sodą, galima pasinaudoti tradicine gravitacine jėga pagrįsta lašelinio laistymo sistema, o antruoju atveju reikėtų šią laistymo sistemą papildomai automatizuoti. Kiekvieną iš šių būdų aptarsime plačiau.

Gravitacine jėga pagrįsta lašelinė laistymo sistema. Tam, kad pasitelktume gravitacinę jėgą, didelių žinių ir sudėtingos įrangos nereikia. Tiesiog reikėtų šiam gamtos dėsniui pritaikytą lašelinės laistymo sistemos vandens rezervuarą pakelti 1 m virš žemės. Gravitacinio slėgio visiškai pakanka, kad lašelinė laistymo sistema jūsų darže, šiltnamyje arba sode esančius augalus laistytų  be jokių trikdžių, tolygiai ir kokybiškai.

Kaip tai veikia? Principas paprastas -  jei laistymo sistema pritaikyta gravitaciniam slėgiui, vanduo joje teka veikiamas tik savo paties svorio. Kuo vanduo (rezervuaras) iškeltas aukščiau, tuo slėgis sistemoje didesnis ir tekėjimas stipresnis. Pavyzdžiui, 1 metro vandens stulpas yra lygus 0,1 atm., 10 metrų vandens stulpas yra lygus 1 atm. Plačiau apie tai, kaip veikia ši sistema, galite paskaityti mūsų straipsnyje „Laistymas be siurblio? Įmanoma!“ Jame taip pat rasite aprašytus ir kitus šios sistemos privalumus.

Automatizuota gravitacine jėga pagrįsta lašelinė laistymo sistema. Ši sistema paranki tuo atveju, jei darže arba sode lankotės gana retai ir neturite galimybės stebėti, kaip ji veikia. Sistemos automatizavimas užtikrintų, kad augalai būtų palaistyti ir tuomet, kai jūsų nėra šalia.  Taigi, Jums reikėtų tradicinę lašelinę sistemą papildyti  specialiu valdymo įrenginiu – programatoriumi.

Taip pat kartu su programatoriumi reikėtų sumontuoti elektromagnetinę sklendę, kuri automatiškai įjungs ir išjungs jį.

Energijos tokiam valdymui daug nereikia – užtenka vieno elemento 9 V (liaudiškai vadinamos “kronos”). Žinoma, pradinės investicijos į programatorių ir sklendę bus reikalingos, tačiau jos atsipirks per vieną sezoną – sutaupysite išlaidas kurui, savo laiką ir išsaugosite ramybę, nes būsite tikras, kad  laistymo sistema dirba nustatytu režimu kaip laikrodis.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>