Jau ne kartą kalbėjome apie tai, kad ūkininkavimas, kad ir daugiabučio balkone, vis labiau populiarėja Lietuvoje.  O kas turi galimybę, ne tik svajoja, bet ir keliasi gyventi į užmiestį, kur laisvesnį  ploto gabaliuką paskiria daržui ir šiltnamiui. Savo išaugintas derlius – tai ne pirktinis ir beskonis. Vis dėlto neretai miesto žmogus skundžiasi laiko stoka ir daržininkavimą atidėlioja laisvesnei dienai. Galbūt kitas pavasaris kaip tik tam ir tinkamas? Šiame straipsnyje pristatysime keletą talkininkų, kurie gerokai palengvina ir pradedančiojo, ir jau įgudusio ūkininko darbą.

Pirmasis, ir pats svarbiausias, pagalbininkas – šį pavasarį atrastas „Laistymo padėjėjas“. Jį pristatėme ne tik teoriškai (straipsnyje „Rinkiniai „Laistymo padėjėjas“ – besirūpinantiems ekologija ir savo sveikata“ ), bet ir išbandėme praktiškai. Visą pavasarį ir vasarą vyko projektas, kurio metu stebėjome, kaip ir kiek iš tiesų padeda laistymo sistema (straipsnyje „Projektas „Laistymo padėjėjas šturmuoja šiltnamį“ jau duoda vaisius“. Visus mūsų įspūdžius ir šaunius atsiliepimus (nuotraukose, filmukuose) apie tikrai lengvesnį  ir paprastesnį daržovių auginimą rasite mūsų Facebook profilyje.

Apetitas kyla bevalgant, todėl jau dairomės, kaip čia dar pasilengvinti tą daržininkavimą su viltimi, jog atitinkamai kartu ir derlius bus dar gausesnis bei sultingesnis. Taigi, „Laistymo padėjėjas“ – tai daugiau nei dvi ar šešios rankos, mat,  kiek kojelių (mazgų) – tiek papildomos pagalbos laistant.

Yra gana daug priemonių, kurios galėtų dalyvauti laistymo talkoje. Viena jų – vandens valymo filtrai (jei naudojate lietaus vandenį), kurie apsaugo nuo mechaninių smulkių nešvarumų patį lašelinį vamzdį ar kapiliarus (kaip jis atrodo pamatysite paveikslėlio apačioje, dešiniajame kampe). Na, o jei vanduo renkamas nuo stogo, reikėtų „grubaus“ valymo filtro, kuris tvirtinasi prie lietvamzdžio ir saugo, jog į sistemą nepatektų  medžio lapai ir spygliai. Juk norime, kad mūsų pats svarbiausias talkininkas darže, kuo ilgiau veiktų be trikdžių, tiesa? Be to, pagalvokime apie augalus, jiems kur kas naudingesnis švarus lietaus vanduo.

Jei „Laistymo padėjėjas“ Jums talkina šiltnamyje, tuomet praverstų dar du padėjėjai, kurie juose matuoja oro drėgmę (higrometras – paveikslėlio kairėje) arba ir ją, ir oro temperatūrą (higrometras ir termometras viename prietaise – paveikslėlio viduryje). Naudojant šiuos prietaisus Jums bus aišku, ar nepersistengėte su drėkinimu arba atvirkščiai – ar neperdžiovinate augalų.

Jau turime penkis talkininkus. Prie jų galime prijungti ir šeštąjį bei septintąjį – dirvožemio termometrus. Vienas jų parodo, kada jau galima persodinti sodinukus į gruntą, nes jis matuoja dirvožemio šilumą (paveikslėlio kairėje), kitas  rodo dirvožemio drėgmę (paveikslėlio dešinėje), tad žinosite, kada reikėtų palaistyti papildomai, o kada jau gana.

Na, ir aštuntasis padėjėjas yra skirtas momentiniams pH matavimams vandenyje, tirpaluose ir dirvožemyje –   tai dirvožemio pH rūgštingumo matuoklis. Prisiminkime, kad dirvožemio rūgštingumą apibūdina jo pH (skalė nuo 1 iki 14): pH 1–6 žymi rūgščią , pH 8–14 šarminę terpes, o pH 7 laikomas neutraliu. Skirtingi augalai mėgsta skirtingo rūgštingumo dirvą, tad tik palankioje terpėje jie greičiau pasisavina naudingas dirvožemio  medžiagas, geriau auga. O kokia ta terpė, kokie jos rūgštingumo parametrai ir atskleidžia matuoklis.

Kituose straipsniuose aptarsime, ką daryti jei taupote pinigus ir visai neturite laiko, o daržas kur nors soduose už miesto. Tuomet reikėtų rinktis automatines laistymo sistemas, kurios taip pat turi savo pagalbininkus.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>