Įrodinėti komposto naudos tikriausiai jau nebereikia. Ši natūrali (ir nemokama!) trąša aktuali ne tik dėl geresnio augalų derliaus, nualinto dirvožemio atgaivinimo. Rūšiuodami ir perdirbdami atliekas mes mažiau teršiame gamtą šiukšlėmis. Naudodami kompostą tausojame ir požeminius vandenis, nes vienas didžiausių šių vandenų teršėjų yra būtent cheminės trąšos. Be to, kompostas padeda taupyti vandenį: 1) smėlingose dirvose sulaiko drėgmę, 2) palengvina molingų dirvų struktūrą ir pagerina oro laidumą.

Tačiau neretai, pasibaigus vasarai, kompostavimo dėžės yra uždaromos ir laukiama pavasario.  Tuo tarpu, per rudenį ir žiemą susidaro tiek daug atliekų, kurios galėtų būti labai vertingos kompostavimo procesui! Pirmiausia, tai medžių lapai ir tai, kas lieka nuėmus derlių. Antra, gaminti žiemą juk nenustojame, o maisto atliekos – labai vertingas komposto elementas. Apie tai, kurios iš jų tinka, kurios ne, skaitykite ankstesniame mūsų straipsnyje „Ką daryti, kad kompostuoti būtų paprasta, o kompostas kvepėtų duona ir mišku“.

Skeptikai teigia, kad žiemą kompostavimo procesas nevyksta dėl per žemos temperatūros. Tačiau norintieji visada randa išeičių. Taigi, kaip pratęsti kompostavimo procesą užėjus šalčiams? Yra keletas patarimų. Pats svarbiausias – pasirūpinti, kad kompostavimo dėžė būtų šiltai uždengta (tam galima naudoti senus pledus,  apšiltinti akmens vata ir pan.) ir stovėtų gerai saulės apšviečiamoje vietoje.

Na, o jei vis dėlto lauke spaudžia šaltukas ir matote, kad kompostas stingsta į ledą, galite į jį įdėti šiltu vandeniu užpildytą plastikinį butelį. Jei jau vis tik kompostas užšąla, nenusiminkite ir toliau pildykite komposto dėžę, nes atšilus orams bakterijos toliau tęs savo darbą palaikydamos tinkamą temperatūrą. Beje, žiemą taip pat reikia rūpintis, kad ruošinyje būtų pakankamai deguonies. Jis būtinas komposte „gyvenantiems“ organizmams. Kaip tai padaryti? Paprasčiausias būdas – tiesiog papurenkite kartas nuo karto kompostavimo dėžės turinį.

Tiesa, šiais laikais galime rasti rinkoje ir tokių kompostavimo dėžių, kurios pritaikytos kompostuoti visus metus. Šių dėžių paslaptis slypi tame, jog jos būna termiškai izoliuotos, t. .y pagamintos iš tokios medžiagos, kuri sulaiko šilumą viduje, tad kompostavimo procesas vyksta net žiemos metu. Kitas svarbus dalykas, jog šiose dėžėse maisto atliekos turi būti pakaitomis maišomos su sausu mišiniu. Tai gali būti specialiai perkamos medžio drožlės, samanų durpės arba tiesiog savos sausos sodo atliekos: šakos, žagarai, popierius, sausi lapai. Tai užtikrina tinkamą oro cirkuliaciją ir drėgmę dėžėje, vadinasi ir kompostavimo proceso eigą.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>