Neseniai supažindinę Jus su grybų auginimo ir jų laistymo paslaptimis, pristatome dar vieną netradicinį verslą – sraigių auginimą. Pastaroji veikla tarp Lietuvos ūkininkų itin populiarėja. Šiuo metu sraiges augina keli šimtai ūkininkų, o juos visus jungia keletas asociacijų.


Sraigių auginimas – išties mistiškas verslas. Informacijos apie jį nedaug, o jei kas nors ir dalinasi savo patirtimi, tai daro labai atsargiai. O iš sausų faktų, žinote, mažai naudos ir jie jokios sėkmės negarantuoja. Sraigių veisimo mokomasi brangiai kainuojančiuose specialiuose kursuose, galbūt todėl išsamesnė medžiaga apie jų auginimą beveik užslaptinta.

Populiariausios Lietuvoje auginamos rūšys: vynuoginės (Helix pomatia) ir afrikietiškos (Helix Aspersa Maxima). Dėl didesnių supirkimo kainų vis labiau populiarėja pastarosios. Priklausomai nuo investicijų ir galimybių, sraiges galima auginti 1) lauko voljeruose natūraliomis sąlygomis; 2) lauko voljeruose su danga, sausu ir žaliu pašaru; 3) dėžėse uždarose patalpose vasara perkeliant į voljerus ir 4) dėžėse uždarose šildomose patalpose. Tiek vienai, tiek kitai rūšiai, kaip matyt ir daugumai kitų, veistis reikia panašių sąlygų: 20-25 laipsnių šilumos,  gero vėdinimo ir 70 procentų drėgmės.

Būtent laistymo sistemos ir padeda sukurti sraigėms reikalingą drėgmę. Nežiūrint to, kokiu būdu sraigės auginamos, visais atvejais laistymo sistema naudojama lentoms ir papildomai, jei auginama voljeruose, dirvožemiui laistyti. Taigi, voljeruose laistomos ant dirvožemio išdėliotos lentos ir dirvožemis su augmenija, o auginant sraiges dėžėse – dėžių lentos.  Kaip sako  sraigių augintojai, jų auginimas be laistymo sistemų tiesiog neįmanomas, nes laistyti lentas reikia kasdien, penkis kartus per savaitę.

Kodėl reikia drėkinti lentas? Todėl, kad tik ant sudrėkintų lentų sraigė atšliaužia čia joms palikto maisto (gesinta kreida, kukurūzų ir sojų miltai). Kai lentos ima sausėti, sraigės grįžta po „blogąja“ lentos puses ir miega. Jeigu laistoma per daug, sraigė daugiau laiko praleidžia šliaužiodama, nemiega ir jos augimo tempai paspartėja. Atrodytų, kad tai ir turėtų būti tai, ko siekiama, bet, deja, tuomet nespėja formuotis kiautas ir tokios sraigės laikomos nekokybiškomis.

Beje, ar žinojote, kad sraigės bijo lietaus, nes nuo per didelės drėgmės išsivysto grybelinės ir bakterinės ligos. Gal čia ir slypi atsakymas, kodėl sraigių nematyti per lietų, bet iš karto po jo.

Sakoma, kad sėkmingam sraigių verslui reikia mokėti pajausti, kas ir kada geriausia kriauklėtosioms ir kad ilgainiui, su patirtimi, tas šeštasis pojūtis atsiranda. Taigi, to pajautimo ir linkime jau esamiems savo klientams – sraigių augintojams bei tiems, kurie dar tik ketina pradėti šį verslą.

 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>