Savo skaitytojams pristatome šį pavasarį – vasarą vykstančio projekto „Laistymo padėjėjas šturmuoja šiltnamį“  eigą ir rezultatus.  Šių metų projekte dalyvauja garbingo amžiaus mama besirūpinantis ponas Antanas. Vilniaus rajone įsikūrusios sodybos priežiūra ir ūkininkavimas gula ant jo pečių. Vis tik p. Genoefa, nepaisant prabėgusių metų naštos, mėgsta pati pasisukinėti darže, tik jau sudėtinga lankstytis, nešioti sunkius daiktus. Norėdamas palengvinti mamos kasdieną, p. Antanas nedvejodamas sutiko priimti „Laistymo padėjėjo“ pagalbą, t. y. sumontuoti lašelinio laistymo sistemą.

„Laistymo padėjėją“ nuspręsta montuoti šiltnamyje, nes ši laistymo sistema idealiai tinka pomidorams,  paprikoms ir visoms kitoms jame auginamos daržovėms.  Sistemą p. Antanas rinko pats, mat mėgsta meistrauti ir išbandyti įvairias naujoves. Sistemą savarankiškai sumontuoti  gali kiekvienas, o dabar, kai jau turime daugybę jums parengtos filmuotos medžiagos (rasite ją Facebook‘e ir Youtube kanale), tai dar paprasčiau.

Vandeniui laikyti tarp įvairiausių nebenaudojamų daiktų radome plastikinę talpą, kuri puikiai pasitarnavo kaip rezervuaras. Vanduo siurbliu naudojant žarną į talpą paduodamas iš netoliese esančio vandens telkinio, tačiau galima naudoti ir kitus sprendimus, pvz. rezervuarą tvirtinti šiltnamio išorėje ir jame kaupti lietaus vandenį. Bet kokiu atveju, rezervuaras turi būti tvirtinamas 1 m. virš žemės. P. Antanas pirmiausia sumontavo ventilį, alkūnę, filtrą ir adapterį, tada kibo tvirtinti laistymo žarną-vamzdį ir alkūnę ir tik tuomet užaklino vamzdžio galą.

Galiausiai p. Antanas skylmušiu padarė vienodu atstumu skylutes, tuomet į kiekvieną iš jų įkišo kištukus ir uždėjo komplektus („ūselius“). „Ūselių“ galus subedė į žemę, prie pomidorų šaknų.

Devintąją dešimtį skaičiuojanti p. Genoefa iš pradžių su nerimu pasitiko sistemą, mat tokio laistymo būdo ji nebuvo mačiusi. Kelis kartus, norėdama būti tikra, kad pomidorams netrūksta vandens, niekam nematant : ) pati juos papildomai paliedavo laistytuvu. Tačiau, galiausiai įsitikinusi, kad pomidorai nedžiūsta ir nevirsta, o atvirkščiai – žaliuoja visu gražumu, nustojo krėsti pokštus namiškiams ir, kas svarbiausia tokiame garbiame amžiuje, liovėsi tampyti sunkius kibirus ir laistytuvus.

Prabėgus pusantro mėnesio, puikiais rezultatais džiaugėsi ne tik ponų Mačiulių šeimyna, bet ir mes. Laistymo sistema veikė puikiai, jokių nesklandumų nebuvo. Tiesa, tik keletą kartų p. Antano mama pamiršo užsukti kranelį ir visas vandens talpoje esantis vanduo susigėrė į žemę.  Žinant ponios amžių, tai natūralu, o be to, vienas kitas kartas didesnės drėgmės pomidorams jokios žalos nepadarė. Greičiau tai buvo įvykis sukėlęs daug juoko : )

Eksperimentas jau „duoda“ vaisius ir pasiteisino su kaupu – dėl tolygaus vandens ir maistingų medžiagų paskirstymo  kiekvienam augalui nešvaistomas vanduo ir laistomi tik pomidorai. Taigi, nemaitinamos piktžolės ir ravima daug rečiau. Be to,  rezervuare laikomas vanduo įšyla ir yra daug tinkamesnis augalams. „Laistymo padėjėju“ ponia Genoefa neatsidžiaugia ir dėl jo valdymo –  tam, kad vanduo pasiektų augalų šaknis, tereikia pasukti jai tinkamame aukštyje prie rezervuaro sumontuotą kranelį. Ar gali dar būti efektyvesnių ir patogesnių laistymo sistemų šiltnamiui!?

Visą eksperimento laiką filmuotą ir fotografuotą medžiagą galite rasti www.taupuslaistymas.lt Facebook‘o profilyje.

Tai antrasis mūsų komandos eksperimentas natūraliomis sąlygomis. Praėjusiais metais lašelinio laistymo sistemą sumontavome senjorai Teresei („Išsirinkti laistymo sistemą padeda gerosios praktikos pavyzdžiai“).

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>