Užbaigiame ciklą ir pristatome paskutinius paprastus žingsnius iš aštuonių, kaip sumažinti vandens, o kartu energijos ir laiko išlaidas laistant. Apie pirmuosius žingsnius rasite „Aštuoni žingsniai, kaip taupyti vandenį, energiją ir pinigus laistant. I dalis.“,  „Aštuoni žingsniai, kaip taupyti vandenį, energiją ir pinigus laistant. II dalis.“ „Aštuoni žingsniai, kaip taupyti vandenį, energiją ir pinigus laistant. III dalis.“.

7 ŽINGSNIS. Plotus veja užsodinkite saikingai.

Jei nusprendėte savo darže ar sode vadovautis taupaus laistymo principais, turite įvertinti tai, kad veja „suvalgo“ daugiausiai vandens, todėl planuodami jos sėją gerai apsvarstykite savo poreikius, kraštovaizdžio ypatumus ir kokios yra techninės sąlygos vejai laistyti.

Pirmiausia, ką patartume – rinkitės sausros nebijančią žolę. Jau yra išrasta rūšis, kuri  galbūt auga šiek tiek lėčiau, bet jai nereikia daug priežiūros ir vandens. Čia jums savo patarimais galėtų pagelbėti kraštovaizdžio specialistas, jis geriausiai žino, kuri veislė atspari ligoms, gali atlaikyti karščius ir retą laistymą. Bet kokiu atveju, jei nėra praktinių poreikių, veja užsodinkite tik dalį ploto – ji turi būti kraštovaizdžio puošmena, o ne pagrindinė jo vinis.

O jei vis dėlto be vejos „nė iš vietos“, siūlome keletą būdų, kaip bent šiek tiek sutaupyti vandens. Vejai mažiau vandens reikės tuomet, jei pakankamai ją patręšite pavasarį ir rudenį. Tuomet žolės šaknys būna gilesnės, tankesnės ir ne taip jautriai reaguoja į sausras. Taip pat nepamirškite aeravimo, jis užtiktina, kad šaknys gautų daugiau deguonies, geriau įsisavintų trąšas ir padėtų formuotis stipresnei šaknijai. Jei turite galimybę, šiam procesui įsigykite aeratorių arba kartas nuo karto paprašykite tų, kurie prižiūri jūsų veją.

Pjaukite veją tik tuomet, kai ji yra penkių centimetrų ir sausa. Taip pat rekomenduojama, kad pjautumėte vėsesniu metu, taip žolė patiria mažiau streso.

Taip pat nepulkite į neviltį, jei užėjus sausam laikotarpiui jūsų veja nustoja augti. Tai natūralu, padidėjus kritulių kiekiui – augimo procesas vėl prasidės, nebūtina dirbtinai to daryti, ypač jei kalbame apie veją jūsų individualiems, o ne verslo poreikiams. Žinoma, jei karščiai ekstremalūs, laistykite veją, bet nepersistengdami, tik tiek, kiek reikia, jog ji neišdžiūtų, o augimas, kaip minėjome, tęsis, kai tik veja vėl natūraliai gaus pakankamai drėgmės.

Ir vis dėlto, specialistai pataria – jei tik įmanoma, pakeiskite veją paprastais augalais, ypač jei jūsų ketinamas užsodinti plotas šlaite arba pavėsyje. Nebūtina visko užsodinti žole, įrenkite terasą, dekoratyvinį tvenkinį, nutieskite takelius – tai teiks ne mažiau džiaugsmo nei veja.

8 ŽINGSNIS. Mėgaukitės vandenį efektyviai naudojančiais gėlynais ir daržovių lysvėmis.

Kas nesutiks, kad daržovių lysvės ar gėlynai sezono metu papuošia mūsų aplinką. Nors jiems priežiūros reikia mažiau nei vejai, vis tik ir jie turi būti prižiūrimi, nepamirštant, jog ir čia galima taupyti vandenį, laiką ir džiaugtis puikiomis spalvomis, kvapais ar mėgautis skoniais.

Patarimai taupyti vandenį lysvėse ir darželiuose panašūs į tuos, kuriuos pateikėme kalbėdami apie veją. Pirma, reikėtų trąšomis (geriausia organinėmis!) patręšti dirvožemį. Šios maistinės medžiagos padeda dirvožemiui geriau įsisavinti ir išlaikyti drėgmę. Antra, aeruokite – kuo daugiau deguonies gauna šaknys, tuo jos greičiau auga, tvirtėja, o ir vandeniui pro tokį dirvožemį daug lengviau jas pasiekti. Trečia, nepatingėkite ravėti, nes piktžolės iš augalų atima ne tik dalį vandens, bet ir maistinių medžiagų.

Ketvirta, mulčiuokite. Mulčias padeda kovoti su piktžolėmis ir teisingai naudojamas padeda palaikyti tinkamą drėgmės lygį dirvožemyje. Penkta, rinkitės ankstyvuosius augalus – jie ims augti dar neįsibėgėjus pavasario karščiams (vadinasi sutaupysite vandens!). Šešta, teikite pirmenybę vietiniams augalams, jie daug lengviau prisitaikę prie esamų oro sąlygų ir nėra lepūs. Ir septinta, sodinkite augalus grupelėmis pagal jų vandens poreikį – mėgstančius drėgmę į vieną, mėgstančius sausą dirvožemį – į kitą. Toks būdas tikrai naudingesnis augalams, o ir pats sau palengvinsite laistymo procesą.

Pabaigai primename visus aštuonis žingsnius!

1ŽINGNIS. Įvertinkite aplinką.

2 ŽINGSNIS. Išanalizuokite vejos ar dirvos dirvožemį.

3 ŽINGSNIS. Laistykite atsakingai ir protingai.

4 ŽINGSNIS. Taupykite vandenį  (ieškokite alternatyvų).

5 ŽINGSNIS. Rinkitės vietovei būdingus augalus, kuriems nereikia daug priežiūros.

6 ŽINGSNIS. Taupykite išsaugodami įvairovę.

7 ŽINGSNIS. Saikingai naudokite durpes arba visai jų atsisakykite.

8 ŽINGSNIS. Mėgaukitės vandenį efektyviai naudojančiu gėlių ir daržovių sodu.

Tikimės, jog mūsų patarimai jūsų sodą ar daržą padarė ne tik taupesniu, bet ir gražesniu!

Straipsnių ciklas rengtas pagal „Ontario Clean Water“ agentūros medžiagą  „Beautiful Lawns and Gardens through Water-Efficient Landscaping“.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>