Pasaulinės ir nacionalinės aplinkosaugos organizacijos, ekologiniai ir socialinės atsakomybės judėjimai, žiniasklaida ragina ir buityje, ir sodininkystėje ar daržininkystėje naudoti lietaus vandenį, tačiau dažnai „už kadro“ lieka informacija apie tai, kad lietaus vanduo gali būti užterštas kenksmingomis medžiagomis.

Nors gamta turi savo mechanizmą, kaip valyti vandenį, tačiau padidėjus taršai dėl augančios pramonės ir žemės ūkio, vanduo nespėja to padaryti pats, tad jau ankstesniuose straipsniuose minėjome, kad lietaus vandens negalima rinkti nuo stogų padengtu šiferiu, bitumine danga, impregnuotais šiaudais bei stogų esančių šalia gamyklų, automagistralių, geležinkelio stoties ir panašių vietų. Lietaus vandenyje taip pat būna ištirpusių ir natūralių medžiagų, pvz. geležies, rūgščių ir kt., kurios gali būti kenksmingos, jei viršija normas. Ekspertai pastebi, kad kenksmingesnis tas lietus, kuris nulyja po ilgos pertraukos. Tokiu atveju, reikėtų uždengti vandens rezervuarą ir atidengti tik sulaukus antro lietaus.

Kita vertus, galime pasidžiaugti, kad Lietuvoje lietus pakankamai švarus ir teršalų jame vis mažėja ir mažėja. Už tai turime dėkingi institucijoms, kurios nuolatos griežtina leistiną išmetamų į orą kenksmingų medžiagų kiekį.  Taigi, naudojant lietaus vandenį tik laistymui, visiškai pakanka turėti vandens valymo filtrą, kuris apsaugo nuo mechaninių nešvarumų. Jeigu ketinate naudoti lietaus vandens surinkimo sistemą, būtinai pasidomėkite ar į jos komplektą toks filtras įeina (paveikslėlyje vandens filtras pavaizduotas antroje eilėje pirmas iš dešinės). Surenkant „Laistymo padėjėjo“ sistemą, pirmiausia yra montuojamas ventilis, alkūnė ir – smulkaus valymo filtras, kuris saugo lašelinį vamzdį ar kapiliarus nuo dumblo ir kitokių smulkių nešvarumų.

Taip pat rekomenduojame, jei renkate vandenį nuo stogo, turėti „grubaus“ valymo filtrą, kuris tvirtinasi prie lietvamzdžio ir saugo, jog į sistemą nepatektų  medžio lapai ir spygliai. Kartu naudojami filtrai – sistemos ir lietvamzdžio – garantuoja dar didesnę apsaugą.

Na, o jei galvojate apie lietaus vandens panaudojimą visoje buityje, rinkdamiesi specializuotus antžeminius arba požeminius rezervuarus, prašykite profesionalų pagalbos, nes tokiu atveju būtinai turės būti sumontuoti ne tik vandenį valantys įrengimai, bet ir tokie, kurie garantuos, jog lietaus vanduo jokiu būdu nesusimaišys su geriamuoju.  Plačiau apie stilingus antžeminius rezervuarus rasite straipsnyje „Taupykime stilingai“, apie požeminius – „Lietaus surinkimo rezervuarai“.

Atminkite, švarus lietaus vanduo augalams yra kur kas naudingesnis – jis minkštesnis už vandentiekio, gerokai šiltesnis. Laistymas lietaus vandeniu artimas natūraliam lijimui, jis greičiau pasisavinamas, todėl augalai greičiau auga. Laistyti lietaus vandeniu daug taupiau – jis nekainuoja, tad investuoti pinigai į lietaus surinkimo sistemą greitai sugrįžta. Be to, taip laistydami renkamės kitokį – ekologišką ir tausojantį gyvenimo būdą.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>