Jau ne kartą savo tinklaraščio straipsniuose rašėme, kad dėl augančios pramonės ir žemės ūkio didėja lietaus ir apskirtai viso vandens užterštumas. Bet ar susimąstėme kada, kad kasdien lietaus vandenį teršiame ir mes –  išmesdami iš važiuojančio automobilio šiukšles, palikdami nesutvarkytą šalia ežero kranto esančią laužavietę ar numesdami  nuorūką. Visas šias atliekas su jose esančiomis kenksmingomis medžiagomis lietus nuplauna į lietaus vandens kanalizaciją arba jis sunkiasi į dirvožemį ir požeminius vandenis, o iš ten patenka į ežerus ir upes, vėliau garuodamas į orą, kuriuo visi kvėpuojame ir lietų, kuris laisto mūsų lysves.

Natūralus vandens ciklas

Pabandykite įsivaizduoti, kad vienu metu aplink jus tūkstantis žmonių numeta nuorūkas ir nulyja lietus.. Šis pavyzdys rodo, kad bet kokios tarptautinės ir nacionalinės taršą kontroliuojančios organizacijos bus bejėgės, jei atsakomybės už lietaus vandens švarą neprisiims kiekvienas žmogus. Kodėl tai svarbu ir man, ir jums? Nes:

  • lietaus vanduo mums jau padeda ir padės kovoti su gėlo vandens trūkumu pasaulyje,
  • net 70 proc. gėlo vandens sunaudojama žemės ūkyje laistymui, kai tam galėtumėme naudoti nieko nekainuojantį lietaus vandenį,
  • bus skaidresni ežerai, jūros ir upės, kuriuose maudomės mes ir mūsų vaikai,
  • bus švaresni paplūdimiai, kuriuose mes leidžiame savo laisvalaikį vasaromis,
  • tokia aplinka sveikesnė ne tik mums patiems, bet augalams bei gyvūnams ir dar daugybė kitų priežasčių.

Vaikai neįsivaizduoja vasaros be žaidimų smėlyje

Patikėkite, tam nereikia didžiulių pastangų, tam nebūtina organizuoti mitingų, rengti masinių akcijų, tai nekainuoja ir neeikvoja jūsų laiko. Tiesiog kiekvienoje dienoje  pabandykite kitaip atlikti savo kasdienius darbus – sode ar darže, gatvėje, statydami namą ar remontuodami butą, plaudami automobilį. Štai keletas patarimų:

Sode

Valykite nuo lapų ir kitų šiukšlių savo sodą, kiemą, kelkraščius, jog visa tai nenubėgtų su lietumi į kanalizaciją. Ką galite kompostuokite, ko ne – išmeskite į šiukšlių dėžę.

Moderni komposto dėžė

Gerai izoliuokite saugomas chemines trąšas, jog jos nepatektų į lietaus kanalizaciją. O geriausia – visai jų atsisakykite. Jei vis dėlto jas naudojate – stenkitės jas paskirstyti taip, kad patręštos lysvės ar plotai būtų toliau nuo kanalizacijos.

Kovodami su kenkėjais venkite cheminės sudėties produktų, paieškokite natūralių medžiagų ir būdų.

Gatvėje

Susirinkite savo šiukšles – ne tik parkuose, bet ir gatvėje, taip pat nemėtykite cigarečių nuorūkų.

Pavedžioję augintinius, surinkite ekskrementus ir išmeskite juos į specialias šiukšliadėžes arba tualetą.

Akcija Darom 2012. © Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Nepilkite šiukšlių į perkrautas šiukšliadėžes arba konteinerius – iškritusios atliekos dažnai patenka į lietaus kanalizaciją.

Automobilis

Neplaukite automobilio šalia vandens telkinių arba arti lietaus kanalizacijos. Geriausia tai daryti plovyklose ir tokiose, kurios naudoja perdirbtą vandenį.

Plaudami stenkitės naudoti kuo mažiau cheminių medžiagų, jei yra galimybė, rinkitės sausą valymą.

Pasaulyje vis labiau populiarėja vandenį taupantis būdas - automobilių plovimas vandens garais

Statybos

Teptukus, volelius, cemento maišykles ir kitas dažymo bei statybines priemones plaukite (jei tai darote statybvietėje lauke) per smėlio filtrus ir kuo toliau nuo lietaus kanalizacijos.

Saugokite, jog įvairūs tirpikliai, skiedikliai ir dažai nepatektų į vamzdynus.

Jei liko dažų – leiskite jiems sudžiūti ir tik tada išmeskite į konteinerį.

Uždenkite smėlio ar žvyro krūvas, kad vėjas neišpustytų arba lietaus vanduo jų nenuplautų į lietaus kanalizaciją.

Stenkitės ir buityje naudoti kuo mažiau cheminių medžiagų

Parengta pagal NSW Government pranešimą „What can we do about stormwater pollution?“

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>