Spiginantys šalčiai po truputį traukiasi, tad pats metas planuoti jau po trijų savaičių ateisiančio pavasario darbus. Šių darbų sąraše turėtų būti ir sprendimas dėl laistymo įrangos pasirinkimo. Tai  nėra sudėtinga, jei vartotojas įvertina tris pagrindinius kriterijus: žemės ploto dydį, laisvo laiko resursus ir savo pomėgius.

Jeigu vartotojas turi nedidelį sklypą (iki 3-4 arų), pakankamai daug laisvo laiko ir mėgsta krapštytis sode – „rankinis“ laistymas kaip tik jam. Jeigu atvirkščiai – didelis sklypas su akimis neaprėpiama veja, mažai laisvo laiko, o darbas sode prilygsta kankinimuisi, rekomenduojame rinktis automatinę laistymo sistemą. Na, o jeigu situacija kažkur „per vidurį“, siūlau plačiau susipažinti su rankinio ir automatinio laistymo paslaptimis bei  galimybėmis.

Darbai sode dažnai būna nugaros skausmų priežastimi

„Rankinio“ laistymo sistema susideda iš perkeliamo purkštuvo ir lanksčios laistymo žarnos. Vamzdžiai, kuriais vanduo paduodamas nuo vandens šaltinio iki sklype išdėstytų hidrantų, yra užkasti po žeme. Hidrantas laistymo žarna yra sujungtas su purkštuvu, kuris praėjus tam tikram laikui (pakankamai palaisčius), gali būti perkeliamas į kitą sklypo vietą. Darbas nesudėtingas, bet jam reikia LAISTYTOJO – Jūsų arba kažkurio kito šeimos nario laiko ir dėmesio.

Nors „rankinio“ laistymo sistema nėra sudėtinga, tačiau jos sudedamosios dalys, ypač kilnojami ir nešiojami purkštuvai, būna pačių įvairiausių ir įdomiausių konstrukcijų. Jų kaina svyruoja nuo kelių iki dviejų šimtų  litų. Rinkdamiesi vadovaukitės optimaliu kainos ir kokybės santykiu.

Automatinė laistymo sistema kur kas sudėtingesnė. Ji susideda iš valdymo įrenginio, elektromagnetinių vožtuvų ir vamzdžių, kuriais vanduo paduodamas nuo vandens šaltinio iki iššokančių purkštuvų. Žmogaus, t. y. LAISTYTOJO šiai sistemai nereikia, nes tinkamai užprogramuota laistymo sistema pati įsijungs, palaistys ir išsijungs.

Vis dėlto yra viena subtilybė – kada ir kiek reikia laistyti turi žinoti pats vartotojas (apie tai skaitykite kituose mūsų straipsniuose), nes standartinės automatinės laistymo sistemos valdymo įrenginys atlieka tik laikmačio funkcijas. Tačiau yra ir sudėtingesnių bei protingesnių valdymo įrenginių su papildomais dirvožemio drėgmės, vėjo, oro temperatūros, lietaus davikliais. Tam reikia papildomų investicijų, tačiau jos garantuoja  vandens ir energijos taupumą, efektyvesnį laistymą, vadinasi ir geresnį bei kokybiškesnį derlių.

Automatinės laistymo sistemos įrangos pasirinkimas dar didesnis nei „rankinės“. Kaip nepasimesti šioje įvairovėje?  Yra trys būdai:

-     bandyti gilintis į laistymo įrangos ypatumus pačiam  vartotojui;

-     kreiptis į profesionalus;

-     pasigilinus pačiam, kreiptis į profesionalus.

Mes siūlome trečiąjį variantą.  Bet kurio atveju, ar  rinksitės pats, ar kreipsitės į specialistus, rinkdamiesi žiūrėkite ne tik į mažą kainą.  Atminkite, šykštus moka dukart.  Taip pat būkite atsargūs pirkdami garsių ženklų produktus. Kartais už didelius pinigus galite gauti tik vidutinės kokybės produktą.

Išduosime  vieną paslaptį. Profesionalūs montuotojai, surinkinėjantys automatines laistymo sistemas, labai dažnai jas komplektuojama iš skirtingų  gamintojų gaminių. Kodėl? Todėl, kad kiekvienas gamintojas turi savo „arkliuką“. Vienas už sąlyginai gerą kainą parduoda puikus purkštuvus, kitas – neblogą valdymo įrangą, dar kitas – geros kokybės elektromagnetinius vožtuvus.  Visi gamintojai laikosi vieno standarto,  jų įranga dera tarpusavyje, tad nepasinaudoti galimybe sutaupyti ir išsaugoti kokybę, būtų tiesiog neprotinga!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>