ww.taupuslaistymas.lt komanda pradeda dar vieną ciklą „Aktuali laistymo įranga“.  Kadangi dar nedideliais žingsniais, bet vis tiek artėja pavasaris, ir jau visų akys krypsta į margaspalvių sėklų stendus parduotuvėse, šį straipsnį skirsime pavasarinio laistymo, susijusio su daigų arba ankstyvųjų daržovių auginimu, ypatumams aptarti. Daigams augti reikalinga šiluma ir tam tikras oro drėgnumas, todėl jie sodinami šiltnamiuose, kuriuose drėgmei sukurti naudojami specialūs mikropurkštuvai. Pastarieji dažniausiai kabinami viršuje ir laisto, tiksliau purškia, vandenį iš viršaus taip sukurdami atitinkamą drėgmės lygį patalpoje.

Minėti mikropurkštuvai skirstomi pagal purškimo specifiką: nuo dirbtino rūko iki stambesnio purškimo, jei reikia intensyvaus laistymo. Tai priklauso nuo pasodintų augalų rūšies ir jų augimo, vystymosi ypatybių.

Tokia laistymo sistema – laistymas mikropurkštuvais iš viršaus – būdinga ne tik stambiems šiltnamių ūkiams, bet ir nedideliuose šiltnamiuose.

Laistant ar drėkinant labai svarbu nepersistengti. Užsitęsęs perlaistymas gali sukelti šaknų puvimą, sutrikdyti šaknų vystymąsi ir pabloginti bendrą augalų būklę.  Tokia pat žala padaroma ir perdžiovinant juos, todėl rekomenduojama šiltnamiuose naudoti specialų matavimo prietaisą – higrometrą oro drėgnumui nustatyti (paveikslėlio kairėje). Jeigu yra poreikis matuoti ir šiltnamio oro temperatūrą galima naudoti matavimo prietaisus  „du viename“, tai yra higrometras ir termometras viename prietaise (paveikslėlio viduryje). Labai patogus derinys, tiesa? Taip pat patartina turėti dirvožemio termometrą. Jis parodo, kada jau galima persodinti sodinukus į gruntą, nes, atminkite, konkretūs augalai konkrečiose vystymosi stadijose „mėgsta“ skirtingą dirvožemio šilumos kiekį (paveikslėlio dešinėje).

Beje, šiltnamiai yra ne tik pavasariniai, bet ir rudeniniai. Pastarieji skirti prailginti daržovių vegetaciją. Sodinti anksčiau pavasarį naudinga –  kuo  greičiau nuimsite pirmąjį derlių, tuo greičiau galėsite sėti dar kartą. Ir kai kiti jau valgys šaldytas ir marinuotas daržoves, jūs dar mėgausitės ką tik nuraškytais nuo šakelių.

Beje, mes radome išeitį tiems, kuriems tingisi užsiimti sodininkavimu ar daržininkyste,  mėgsta pasidaryti viską patys ar yra priversti taupyti. Įprastą šiltnamį galima pakeisti paprasčiausiai aplink lysvę sudėliojant šiaudų ryšulius (supresuotus šiaudų blokus) ant jų viršaus uždedant stiklo paketus (senus langus su mediniais rėmais) arba polietileną. Tiesą sakant, tai labai panašu į inspektus. Inspektas – tai lysvė po stikliniu ar kitokiu dangčiu ankstyvosioms daržovėms, gėlėms ar jų daigams auginti, dar vadinama šiltlysve.

Kai daržovės paauga iki stiklo, jį jau galima nuimti. Toliau daržovės gali augti natūraliai, nes šalnos jau būna praėjusios.  Šiaudų ryšulius rekomenduojama palikti, nes aplink lysvę neauga piktžolės, sudrėkę šiaudai ims pūti ir suteiks augalams naudingų organinių trąšų bei šilumos. Beje, šilumos bus daugiau, jei šiaudų ryšuliai aplink lysvę bus sudėlioti iš  rudens. Rudens, žiemos ir ankstyvo pavasario metu jie sudrėksta ir pradeda pūti, o pūnant išsiskiria daug papildomos šilumos. Toks šiltnamis – patogu, taupu, greita ir ekologiška.

Beje, bet kokiu atveju, nesvarbu ar tai rudeninis ar pavasarinis šiltnamis, iš kokių medžiagų jis sumontuotas ar suręstas (aliuminio, paprasto metalo ar medžio), svarbu pastatyti šiltnamį tinkamoje vietoje – taip, kad išilginė karkaso ašis būtų nukreipta iš šiaurės į pietus, t. y. šiltnamio šlaitai būtų vakaruose ir rytuose. Kaip pastebi specialistai, taip saulės šviesa tolygiai šildys visus paviršius ir bus palaikoma vienoda temperatūra.

Modernus šiltnamis

Pavasaris jau „ant nosies“. Ryžkitės išbandyti save, kaip sodininką ar „dviejų lysvių ūkininką“ : ). Ir nepamirškite sėkmės istorija pasidalinti su mumis!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>