www.taupuslaistymas.lt komanda gruodį viešėjo Ispanijos sostinėje Madride,  domėjosi  vandens politika šalyje bei laistymo tradicijomis. Nepaisant to, kad Ispanija yra viena iš devynių Europos šalių, kurios patiria „vandens stresą“ (į šį sąrašą taip pat patenka Belgija, Bulgarija, Kipras, Vokietija, Italija, Malta, Ispanija ir kt.), pirmiausia, kas krenta į akis atvykusiems iš šiaurės – tai vandens kultas. Madride fontanai veikia visus metus: vasaros metu fontanai gelbėja nuo karščio, o žiemą pakelia nuotaiką.

Klasikinis fontanas

Tačiau ne visuose Ispanijos miestuose galime jais džiaugtis, ypač karštomis vasaromis. Ispanija yra ta Pietų Europos šalis, kuris itin jaučia klimato kaitos padarinius. Kylanti temperatūra  džiovina upių vagas, prastina vandens kokybę, šaliai karštuoju laikotarpiu trūksta vandens. Paradoksalu, jog čia lietaus iškrenta bene mažiausiai šioje Europos dalyje, o vandens suvartojimas vienam žmogui yra vienas didžiausių, pvz. vidutiniškai vienas Madrido gyventojas suvartoja 140 litrų per dieną.

Vienas iš begalės žavių kampelių Madrido centre

Sprendimas. Gabenti vandenį laivais

Ispanija, o ypač Katalonija, nuo sausrų itin stipriai kentėjo prieš keletą metų. Tuomet nebeveikė Barselonos fontanai,  paplūdimiuose nebebuvo galimybės atsigaivinsi po dušu. Miestą tuomet išgelbėjo iš kitų Ispanijos miestų tanklaiviais gabenamas vanduo – po 19 tūkst. kubinių metrų vandens, kurių užtenka 180 tūkst. žmonių vienai dienai. Vis dėlto tai nėra  pats geriausias sprendimas, kaip kovoti su geriamojo vandens trūkumu. Jis gali iššaukti „vandens karus“, kadangi ir kiti Ispanijos regionai stokoja vandens (ypač dėl vandens „pumpavimo“ Barselonai nukentėtų Ebro deltos ūkininkai, kurie augina ryžius ir negali nutraukti laistymo auginimo sezonui įsibėgėjant).

Skveras PLAZA DE ORIENTE prie Karališkų rūmų

Sprendimas. Vandens gėlinimas

Vandens gėlinimas Ispanijoje –  vis dažniau taikoma priemonė padedanti bent iš dalies apsirūpinti gėlu vandeniu. Šiuo metu šalyje yra 700 gėlinimo įrenginių, kurie kasdien aprūpina geriamuoju vandeniu 8 mln. gyventojų. Planuojama, kad per artimiausius 50 metų gėlinimo veiklos mastai turėtų dvigubėti. Vis dėlto, gėlinimo įrenginiai, kuriuose sūrus vanduo paverčiamas geriamuoju vandeniu, turi savo kainą. Vandens gėlinimo procesui reikia labai daug energijos, be to, ant žemės išpiltas sūrymas gali pažeisti augalų ir gyvūnų ekosistemas.

Vienuolyno kiemelis Toledo

Sprendimas. Vandens kaupimo rezervuarai

Nors Ispanijoje gausu vandens saugyklų arba kitaip vadinamų rezervuarų, vis dėlto, pakanka keleto mėnesių be lietaus (ypač vasarą), ir jie nebegali užtikrinti sklandaus vandens tiekimo. Todėl, vienas iš sprendimų – skatinti į vandens taupymo procesą, kaupiant lietaus vandenį požeminiuose arba antžeminiuose rezervuaruose, įsitraukti ir pavienius gyventojus. Nes, pasak specialistų, ispanai dažnai tiesiog švaisto vandenį ir stokoja ūkiškumo.

Lašelinis vamzdis prie seno 200 metų Kedro

Sprendimas. Naudoti optimaliausią laistymo sistemą

Tausoti vandenį galima pasirinkus ir tinkamą laistymo sistemą. Viešėdami Madride pastebėjome, kad mieste naudojamas ir lašelinis laistymas, ir purkštuvai. Abi sistemos taupo vandenį, ir ypač, jei jis yra tiekiamas iš lietaus vandens rezervuarų.

Lašelinis laistymas gatvėje

Tiesa, laistymo sistemos Madride nevisada žiūrisi tvarkingai, matyti, jog ispanai nėra labai pedantiški ir nelabai daug dėmesio skiria laistymo įrangos gražiam pateikimui.

Netvarkingas lašelinis laistymas

Mieste galbūt labiau tinkamesnis yra lašelinis laistymas, o kodėl apie tai rašėme mūsų straipsnyje „Dekoratyviniai augalai ir lašelinis jų laistymas mieste“. Tiesa, Madride kiek kitaip –  čia arba nesibaiminama vandalų, arba pritingima užbaigti darbą iki galo, todėl purkštuvai nėra slepiami.

Neapsaugotas purkštuvas

Na, o Ispanijos ūkininkai, rinkdamiesi sistemą, turi įvertinti, kas ir kokiame regione yra auginama. Pvz. sistemos su lašeliniu vamzdžiu labiau tinka daržui, šiltnamiui, o sistemos su purkštuvais labiau sodams ir vejai.

Sprendimas. Laistymui naudoti išvalytą nuotekų vandenį

Ispanijoje dėl klimato sąlygų nuotekų valymo įrenginių kvapai sukelia nemažai nepatogumų, todėl visus juos ispanai stato už miestų ribų, atokiau nuo gyvenamųjų rajonų. Nuotekų valymą apsunkina ir tai, kad Ispanija yra kalnuota šalis, todėl sunku išvedžioti kanalizacijos vamzdžius. Ne lietuviškas šaknis, bet Lietuvos pilietybę turintis ir joje gyvenantis Filionis August sukūrė sprendimą – specialų įrenginį. Valant nuotekas šiuo įrenginiu bakterijos jas suskaldo į švarų vandenį ir dumblą, kuris po to naudojamas kaip trąša. Vandenį galima naudoti antrą kartą augalų laistymui, plovimui, tualetams, vonioms, skalbimo mašinoms. Visiems buities įrenginiams, išskyrus maisto ruošą.  Jį galima pasistatyti už dviejų – trijų metrų nuo namo ir jis neskleidžia jokių kvapų.

Apibendrindami norime pasakyti, kad Madridas yra nepaprastai gražus miestas, kuriame be galo daug žalumos. Tai parkai, skverai, pavieniui augantis medžiai ir krūmai. Visi augalai pasodinti labai apgalvotai, priderinti prie miesto architektūros. Todėl net savotiškas laistymo sistemų „chaosas“ negadina bendro vaizdo, o net prideda tam tikra šarmo. Daugiau įspūdžių apie fontanus ir laistymą rasite mūsų Facebook profilyje.

200 metų parkas Real Jardín Botánico de Madrid

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>