Rugsėjis tik įsibėgėja, todėl mes vis dar galime mėgautis vasariškomis spalvomis ir taip atitolinti rudeniškas nuotaikas. Deja, mūsų dekoratyviniams augalams, augantiems lauke, rudeninė saulė ir dienos be lietaus nėra tokios draugiškos kaip mums, žmonėms, nes augalams jau atėjo laikas kaupti atsargas žiemai. Būtent dabar, kai artėja žiema, dekoratyviniai medžiai ir krūmai, kurie žaliuoja visus metus (tujos, rododendrai, spygliuočiai, kadagiai ir pan.) kaupia atsargas, kad žiemą neiššaltų ir….. neišdžiūtų.  Taip, būtent neišdžiūtų.  Todėl labai svarbu tokiems augalams sudaryti sąlygas sukaupti reikalingas atsargas.

Lašelinis laistymas

Labai dažnai tenka lankytis pas dekoratyvinės vejos ir dekoratyvinių augalų savininkus, bendrauti su jais. Pastebėjau, jog žmonės linkę manyti, kad automatinė laistymo sistema su purkštuvais tinka visiems turimiems augalams. Bet tai netiesa. Su purkštuvais galima puikiai palaistyti veją, gėlyną arba nedidelius dekoratyvinius augalus, kurių šaknų sistema nėra gili. Tuo tarpu augalams su ilga šaknų sistema toks laistymo būdas netinkamas. Sausros metu šių augalų šaknų sistema vystosi netaisyklingai, todėl  itin dažnai toks augalas sunyksta – žiemos metu jis tiesiog išdžiūna. Pavyzdžiui tujos gali pradėti džiūti po ilgų ir šaltų žiemų, kai žemė būna giliai įšalusi. Pavasarį, orams atšilus, augalas ima garinti vandenį, o įšalusios šaknys iš dirvos negali paimti vandens. Na, o jei oras sausas ir vėjuotas, augalas netenka ypač daug vandens ir ima džiūti.

Lašelinis laistymas

Dekoratyviniams augalams tinkamiausias yra lašelinis (kapiliarinis) laistymas. Kodėl būtent toks? Todėl, kad laistant lašeliniu būdu dirvožemis (net ir sunkus, molingas) labai gerai adaptuoja vandenį, taigi sudrėkinamas storas dirvožemio sluoksnis. Tai svarbu, nes geras augalų laistymas yra tas, kuris sudrėkina augalo šaknis per visą jų ilgį.  Štai vejos šaknų sistema yra iki 15-20 cm gylio, o, pavyzdžiui, tujų gali siekti ir 1 m., tad laistyti tokį augalą su purkštuvais tiesiog netikslinga.

Lašelinis laistymas

Lašelinis laistymo būdas labai tinka municipaliniams objektams, kur yra didelis žmonių srautas. Gerai žinome, kad miesto gėlynai, žolynai dažnai tampa išdykaujančių vaikų ar vandalų taikiniu, todėl įrengiant juos turi būti apgalvojama, kaip išvengti šių problemų. Būtent dėl to viešose nesaugomose erdvėse stengiamasi nemontuoti purkštuvų, kurie viena vertus, žavi miestiečius, bet, kita vertus, pritraukia piktavalių žvilgsnius. Todėl miestuose vis dažniau yra naudojamas lašelinis laistymas, kurio didžiausias privalumas ir yra tas, jog jis puikiai atlieka savo funkciją, bet yra beveik nepastebimas.

Lašelinis laistymas

Praėjusiuose straipsniuose mes nemažai kalbėjome apie lašelinį laistymą, tačiau labiau koncentravomės į jo panaudojimą žemės ūkyje, analizavome, kurios daržovės ar uogos mėgsta tokį laistymo būdą. Iš pradžių, lašelinis laistymas ir buvo naudojamas tik žemės ūkyje ir tose šalyse, kuriose trūksta vandens, yra sausa. Ilgainiui lašelinį laistymą pradėjo naudoti ir tos šalys, kurioms iš pirmo žvilgsnio sausra ir negresia, tačiau supranta, kad žemės ištekliai, tarp jų ir gėlo vanduo, nėra neišsenkantis šaltinis. Taigi, pastaruoju metu lašelinis laistymas vis dažniau naudojamas ir miestų gėlynams, žolynams laistyti. Kodėl nesirenkami purkštuvai? Dėl labai paprastų priežasčių. Todėl, kad laistymo sistemoms su purkštuvais reikia daugiau priežiūros, jos naudoja daugiau vandens, nes laisto visą plotą, netgi ir tą, kurio nereikia, pvz. gatves, šaligatvius, ir gali kelti miestiečių nepasitenkinimą. Be to, saulėtą dieną laistyti su purkštuvais nėra gerai dėl termošoko, kuri patyria augalai. Tuo tarpu lašeliniu būdu laistyti galima bet kuriu paros metu.

Lašelinis laistymas

Lašelinio laistymo vamzdis yra išvedžiojamas taip, kad būtų laistoma tik tai, ką reikia laistyti ir netrukdytų nei vairuotojams, nei pėstiesiems. Lašelinio laistymo sistemos ypač aktualios ten, kur yra itin didelis žmonių judėjimas ir intensyvus eismas, pvz. miesto centre, skiriamosiose žaliosiose eismo juostose. Bet tikriausiai didžiausias privalumas, jog lašelinis laistymas nemasina vagišių ir vandalų. Daugybė miestų anksčiau susidurdavo su šia brangiai kainuojančia problema ir tik lašelinis laistymas buvo pats efektyviausias sprendimas. Lašelinio laistymo žarna ir individualūs lašintuvai yra ne tik nematomi, bet ir negirdimi, nes lašelinio laistymo sistema veikia visiškai be garso.

Lašelinis laistymas

Na, o dar daugiau apie lašelinio laistymo sistemų naudą ne tik mieste, bet ir žemės ūkyje rasite ankstesniuose mūsų straipsniuose: „Išsirinkti laistymo sistemą padeda gerosios praktikos pavyzdžiai“, „Laistymo sistemų komplektai – tikintiems „pasidaryk pats“ filosofija“, „Laistymo sistema – investicija be rizikos“, „Laistymas be siurblio? Įmanoma!“ ir kiti.

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>