Pasiryžote įsigyti laistymo sistemą, nes nebenorite  švaistyti  savo laiko ir pinigų laistymui?  Šaunu, tačiau greičiausiai vis atidėliojate šį žingsnį, nes nežinote nuo ko pradėti. Pabandysiu pagelbėti.

Pirma, turite nuspręsti, kur bus kaupiamas vanduo – antžeminiame ar požeminiame rezervuare.  Jei jums aktualus tik laistymas ir  dar nesate apsisprendęs, kokį – vandentiekio ar lietaus – vandenį naudosite, siūlau naudoti antžeminius rezervuarus.

Dėl didesnio taupumo ir ekologiškumo aš labiau rekomenduočiau naudoti lietaus vandenį ir, žinoma, ne tik laistymui. Taigi, jei ryžotės kaupti lietaus vandenį ir norėtumėte jį naudoti buityje (tualete, skalbiant skalbinius, plaunant namus ar mašiną), jums labiau tiktų požeminiai rezervuarai.

Antras žingsnis – turite nuspręsti, kokios laistymo sistemos jums reikalingos – sistemos su lašeliniu vamzdžiu (labiau tinka daržui, šiltnamiui) ar sistemos su purkštuvais (labiau tinka sodams, vejai).

Trečia, turite nepamiršti įvertinti reljefo, atsižvelgti į laistomą plotą, į galimybes pastatyti rezervuarą tinkamoje vietoje, jog būtų ir patogu, ir estetiška.

Šie klausimai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo painūs ir sudėtingi.  Mano nuomone, geriau nei kas kitas, apsispręsti padeda realūs, vadinamieji gerosios praktikos pavyzdžiai.  Visiškai neseniai viename iš Lietuvos vienkiemių teko įrengti individualią lašelinio laistymo sistemą. Ponia Teresė buvo tokia maloni, jog leido man su jumis pasidalinti nuotraukomis ir laistymo sistemos montavimo proceso detalėmis.

Ponia Teresė

Klientė labai aiškiai suformulavo savo poreikius: garbaus amžiaus ponia labai mėgsta sukinėtis sode ir darže, tačiau su metais tampa vis sunkiau ir sunkiau nešioti kibirus ar tampyti paskui save laistymo žarną, lankstytis.

Šiltnamio laistymas

Kadangi ponia Teresė pageidavo palengvinti jai laistymo rūpesčius šiltnamyje, kuriame auginami pomidorai, agurkai, paprikos ir kitos daržovės, nusprendėme, jog optimaliausias sprendimas būtų antžeminis rezervuaras ir lašelinis laistymas.

Be to, žinant gana sunkią senjorų situaciją Lietuvoje, reikėjo galvoti ir apie taupumą, todėl nusprendėme, jog vandens rezervuarą pakelsime 1 metrą virš žemės, taip atsisakydami siurblio, vadinasi ir sutaupydami elektrą. Žinoma, ir atbaidydami vagišius, kuriems  vandens siurblys – neblogas laimikis.

Rezervuaras

Deja, galimybės rinkti lietaus vandenį vienkiemyje nebuvo, tad nusprendėme vandens rezervuare sumontuoti vandentiekio vandenį paduodančią sistemą.  Nuotraukoje matyti aukščiau esantis vandens padavimo vamzdis ir vožtuvas su plūde, kuris išsijungia, kai vandens rezervuaras užsipildo. Žinoma, šį kartą be išlaidų energijai nebus apsieita, tačiau šiuo individualiu atveju tai buvo tinkamiausias sprendimas.  Dar noriu atkreipti dėmesį, kad rezervuaras turi turėti dangtį – taip daug saugiau, be to, neprikrenta lapų, nepatenka saulės spinduliai.

Rezervuaras

Iš rezervuaro į šiltnamį vanduo patenka laistymo vamzdžiu, sumontuotu rezervuaro apačioje. Nuotraukoje matyti, kaip šis laistymo vamzdis yra nuvestas į žemiau 1 metro esantį šiltnamį.

Laistymo vamzdis

Laistymo vamzdis

Prie šiltnamyje išvedžioto laistymo vamzdžio yra primontuoti į žemę įsmeigiami individualūs lašintuvai, profesionalų vadinami juodaisiais vorais.

Individualus lašintuvas

Kaip minėjau, priimdami sprendimą, kokią laistymo sistemą norite naudoti, turite įvertinti tai, ką auginsite. Štai klientės pomidorams, agurkams, paprikoms ir kitoms šiltnamyje auginamos daržovėms toks individualus lašelinis laistymas tiesiog idealus. Jis užtikrins, kad vanduo ir maistingosios medžiagos bus tolygiai paskirstytos kiekvienam augalui. Pirma, taip neprarandamas nė vienas vandens lašas, antra laistoma tik tai, ką norime palieti, taigi, nemaitiname piktžolių. Tikime, kad ponia tikrai pastebės, jog ravėdama praleidžia daug mažiau valandų. Beje, rezervuare esantis vanduo, nepaisant to, kad yra iš vandentiekio, ilgainiui įšyla ir yra daug tinkamesnis augalams.

Individualus lašintuvas

Vartotojui šia laistymo sistema naudotis labai paprasta. Tam, kad vanduo pasiektų augalų šaknis, tereikia pasukti kranelį. Tuomet vanduo iš rezervuaro yra paduodamas į laistymo vamzdį, o iš čia į individualius požeminius lašintuvus, kurie ir drėkina augalų šaknis. Poniai, įvertinę garbų amžių, sumontavome kranelį tokiame aukštyje, jog nereikėtų lankstytis ir varginti nugaros.

Patogus kranelis

Labai aiškiai visą laistymo sistemą pamatysite žemiau esančioje nuotraukoje. Nepatikėsite, bet visa tai klientei kainavo tik apie 190 litų (laistymo sistema atsiėjo 89 litus ir 99 litus kainavo rezervuaras su priedais).

Laistymo sistemos schema

Ekonomiška, efektyvu ir paprasta pasidaryti pačiam. Ponia Teresė ūkininkauja viena, tad tik todėl prireikė mūsų pagalbos įrengti šią sistemą. Tačiau kiekvienas nagingesnis gali šią sistemą susimontuoti savarankiškai.

Džiaugiuosi šiuo sėkmingai įgyvendintų projektu ir  jau dabar laukiame užderėsiančio derliaus. Kaip veikia lašelinė laistymo sistema ir kokie yra lašelinės laistymo sistemos privalumai – laiko, vandens, energijos taupymas, derliaus kokybė – plačiau rasite ankstesniuose mūsų straipsniuose.

O jei susidomėjote šiame straipsnyje aprašyta lašelinio laistymo sistema be siurblio, rasite ją čia ir elektroninėje parduotuvėje www.laistymoiranga.lt O jei vis dėlto kiltų klausimų dėl komplektavimo ar projektavimo arba norite papasakoti savo istoriją, rašykite man!

Apie autorių:

Andrej Klunduk

Andrej Klunduk - 20 metų veikiančios UAB „Maidina“ vadovas, įvairių seminarų apie praktinį, taupų laistymą autorius, projektų www.taupuslaistymas.lt, www.laistymopadejejas.lt iniciatorius ir globėjas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>